Spojte se s námi


Historie

Smrduté tajemství luxusního zámku aneb Nedostatečná hygiena ve Versailles

Myslíte si, že zámek Versailles byl rájem na zemi? Luxus ano, ale co hygiena? Připravte se na šokující odhalení – zápach, krysy a hodně parfému ve stínu nádherných zrcadel a zlacených zdí. Jaké byly hygienické zvyklosti na dvoře Ludvíka XIV.? Pojďte nahlédnout pod zlatou fasádu.

Publikováno

dne

Myslíte si, že zámek Versailles byl rájem na zemi? Luxus určitě, ale co hygiena? Připravte se na šokující odhalení. Zápach, krysy a hodně parfému ve stínu nádherných zrcadel a zlacených zdí. Jak to na dvoře Ludvíka XIV. skutečně vypadalo? Pojďte nahlédnout pod zlatou fasádu.

Zámek plný smradlavých tajemství

Když se řekne zámek Versailles, okamžitě si představíme nádherné zahrady, zdobené sály a život plný přepychu. Realita ale bývala jiná. A zápach toho byl důkazem.

Šokující hygienické standardy dvoru Ludvíka XIV. z Versailles dělaly místo, kde honosnost soupeřila se zápachem. Představte si sami sebe v těchto podmínkách, bez splachovacích toalet a pravidelných koupelí. Jak dlouho byste vydrželi?

5 nechutností o hygieně ve Versailles

Zámek Versailles ztělesňoval absolutní moc a eleganci. Podle serveru Ranker pod povrchem však číhaly problémy, které dnešní standardy hygieny označují za nepřijatelné. Budete ze z nich drbat na hlavě.

1. Zámek, který nezvládl vlastní slávu

Tento skvostný palácový komplex Ludvík XIV. vybudoval jako centrum moci a bohatství. Architekti však zapomněli na jednu „maličkost“ – dostatek toalet. Přes 10 000 obyvatel Versailles řešilo potřebu, jak se dalo. Kam? Všude. Od zahrad přes temné chodby až po honosné interiéry. A nemyslím si, že šlápnutí do výkalu tehdy šlechta považovala za symbol štěstí.

2. Když parfém nahradil mýdlo

Mytí bylo v 17. století podezřelé a Ludvík XIV. za celý život prošel koupelí jen třikrát. Věřilo se, že voda otevírá póry a umožňuje nemocem pronikat do těla. Šlechta místo toho vrstvila těžké parfémy a pudr, aby maskovala zápach, který se jinak šířil celým dvorem.

3. Král, který miloval klystýry

Ludvík XIV. měl zvláštní hygienický zvyk – pravidelné klystýry. Tyto procedury podstoupil nesčetněkrát a považoval je za zdravý způsob očisty těla. Hygiena ve Versailles se brala z tak trochu jiného úhlu.

4. Krysy a infekce: nepřátelé Versailles

Zápach nebyl jediným problémem. Přeplněnost zámku a chybějící kanalizace vytvořily ideální podmínky pro krysy a šíření nemocí. Epidemie zasahovaly i královskou rodinu a vši a blechy se staly běžnou součástí života.

5. První pokusy o hygienu

Teprve v 18. století (tedy více než 50 let od vystavění zámku!) se začalo s instalací vodovodních systémů a latrín. Do té doby služebnictvo řešilo katastrofální hygienické podmínky, které vyžadovaly obrovské nasazení.

Hygiena Versailles a zajímavosti

  • Parfém vytvořený pro Ludvíka XIV. omračoval návštěvníky svou intenzitou.
  • Služebníci při úklidu nosili kapesníky přes nos, aby zápach alespoň částečně zmírnili.
  • Zahrady Versailles sloužily denně jako improvizované toalety – zahradníci museli pravidelně překrývat místa čerstvým štěrkem a květinami.
  • Cizinci byli často šokováni nedostatkem hygieny a zápachem, který v paláci panoval.
  • Fontány nejen zdobily, ale také osvěžovaly vzduch a snižovaly zápach.
  • Královské šaty se často nepřevlékaly celé týdny, jen se pudrovaly, aby zakryly stopy nečistot.
  • Dvořané nosili mini lahvičky parfému na řetízku pro případ, že by museli projít místy s horším zápachem.
  • Některé komnaty byly dokonce vystavěny tak, aby lépe „větraly“.

Závěr: Co nás Versailles naučilo?

Hygiena ve Versailles a celý tento příběh ukazuje, jak se lidské potřeby podřizovaly okázalosti a tradicím. Dnes je zámek symbolem krásy a historie, ale jeho špinavé tajemství je připomínkou, že ani zlato nezakryje všechno.

Při příští návštěvě si zkuste představit, jak byste se v tehdejších podmínkách cítili vy? Myslím, že jsme všichni vděční za moderní splachovací toalety a sprchy!

Zdroje: Medium, Reflex, Stuplusjednička, Ranker

Oblíbené