Zajímavosti
Jak vznikaly nejznámější svatební tradice: Kytice měla zakrýt pach a na svatební cestu se jezdilo za příbuznými
První manželské svazky začaly vznikat už před mnoha tisíci lety. A i když se význam manželství v průběhu času měnil, některé z dávných tradic – ač v moderním hávu – kupodivu přetrvaly dodnes.
První manželské svazky začaly vznikat už před mnoha tisíci lety. A i když se význam manželství v průběhu času měnil, některé dávné svatební tradice, ač v moderním hávu, kupodivu přetrvaly dodnes.
Nejrozšířenější svatební tradice: Bílé šaty
Představa nevěsty oděné ve sněhobílých šatech je u nás tak hluboce zakořeněná, až by se zdálo, že takové se nosily odjakživa. Ve skutečnosti jejich módu ale odstartovala královna Viktorie až v roce 1840. A to i přesto, že její šaty byly ve skutečnosti spíš světle béžové.
Jenže odlišit bílou od béžové na dobových fotografiích dost dobře nešlo, a tak nevěsty začaly trend napodobovat i s touto drobnou chybkou. Vždyť která žena by se ve svůj velký den nechtěla cítit jako královna?
Ženich nesmí vidět nevěstu před svatbou
Když ženich zahlédne nevěstu v šatech ještě před svatbou, přináší to prý smůlu. Nic naplat, podle této svatební tradice musí napjatí snoubenci hezky počkat, než se před oltářem opět setkají. Nejednomu z nich v této romantické chvíli ukápne slza dojetí…
Prapůvod této tradice ovšem moc romantický není. V dobách, kdy manželství připomínalo spíše obchodní svazek domluvený rodiči, si jen obě strany chtěly pojistit, aby ženich neucuknul ještě před veselkou, kdyby se mu nevěsta nelíbila. Tak je raději seznámili až před oltářem.
Svatební kytice
Jen málokdo by hádal, že něco tak elegantního a krásného, jako je svatební kytice, vzniklo z tak pragmatického důvodu. Středověké nevěsty se jimi snažily překrýt tělesný odér, který býval kvůli nedůkladné hygieně velmi výrazný. Navíc během morových epidemií byla vůně květin přeci jen příjemnější než všudypřítomný mrtvolný puch.
Něco na způsob svatebních kytic ale můžeme datovat už do Starého Egypta a antického Řecka. V těchto dobách nosili ženich s nevěstou girlandy z bylin a koření, které měly odhánět zlé duchy a přinést páru štěstí a spoustu potomků.
Za vznikem tradice házení svatební kyticí bychom museli do Anglie, kde se věřilo, že kousek z šatů nevěsty přinese nezadaným dívkám lásku. A tak hned po obřadu spěchaly, aby si z nevěsty svůj kousek štěstí utrhly. Nezřídka přitom šaty úplně zničily. Aby tedy nevěsta uchránila svůj oděv před vdavekchtivýma rukama, hodila dívkám alespoň kytici. Ze stejného důvodu se někde místo kytice hází podvazkem.
Svatební prstýnky
Je zvykem, že si během obřadu novomanželé navzájem navléknou svatební prstýnky. Tato tradice začala už ve Starém Egyptě, kde se nevěstám navlékaly kroužky z papyru, které pro svůj tvar měly symbolizovat věčnost. Odtud ji převzali Římané, kteří ovšem papyrus vyměnili za železo a později drahé kovy. Až do první světové války ale prsten nosily pouze ženy.
Mimochodem, ze Starého Egypta pochází i zvyk nosit tyto ozdoby na prsteníčku levé ruky. Egypťané totiž věřili, že právě tudy prochází „žíla lásky“, která vede rovnou do srdce.
Nejchutnější svatební tradice: Svatební dort
Krájení svatebního dortu je pravděpodobně jednou z nejoblíbenějších svatebních tradic, na kterou se těší zejména hosté z řad dětí. Naštěstí pro ně jsou dnešní dorty mnohem chutnější než ty původní, které připomínaly spíš obilný chléb. Starověcí Římané tento kus pečiva nejprve rozdrobili nad hlavou nevěsty, aby ji obdařili plodností, a následně se ulomenými kousky novomanželé navzájem krmili.
Nošení přes práh
Po svatbě musí každý správný ženich přenést svou vyvolenou přes práh jejich společného domova či ložnice. I za tuto tradici můžeme poděkovat starověkým Římanům. Kdyby totiž tehdejší dívka dobrovolně opustila dům svého otce, zostudila by tím celou rodinu.
Rovněž se věřilo, že na novomanžele před prahem domu čekají zlí duchové, kteří mohou vstoupit pouze přilepení k nevěstiným botám. Aby tomu ženiši zabránili, raději svou novopečenou manželku hrdinně vzali do náručí.
Svatební cesta
A co takhle svatební cesta? Její původní smysl nebyl dopřát páru první manželskou dovolenou, ale navštívit příbuzné, kteří se z různých důvodů na svatbu nemohli dostavit. Až ke konci 19. století se líbánky začaly podobat těm dnešním.
Zdroj: Herald Weekly, Reader’s Digest, Business Insider, Personal Creations
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým