Spojte se s námi


Cestování

Je libo soukromý let do vesmíru? Nachystejte si deset milionů korun a můžete vyrazit

Je tomu již dlouhých 54 let, co Američané stanuli na Měsíci. Od té doby udělalo lidstvo další kroky k tomu, aby si vesmírné lety mohli dovolit i běžní smrtelníci.

Publikováno

dne

Je tomu již dlouhých 54 let, co Američané stanuli na Měsíci. Od té doby udělalo lidstvo další kroky k tomu, aby si vesmírné lety mohli dovolit i běžní smrtelníci.

Z pouště v americkém státě Nové Mexiko 10. srpna 2023 odstartoval a také úspěšně přistál let komerční kosmické lodě Galactic 02 společnosti Virgin Galactic. Její mise dosáhla několika historických milníků, jež ukazují, jak se pro různé skupiny astronautů rozšiřují možnosti dosáhnout vesmíru.

Kosmodrom v Novém Mexiku

Zakladateli americké společnosti Virgin Galactic jsou britský magnát Richard Branson a konstruktér prvního soukromého raketoplánu SpaceShipOne Burt Rutan. Společnost má sídlo v Kalifornii. Ze státu Nové Mexiko, kde se nachází kosmodrom Spaceport America, jsou pak komerční lety do vesmíru odstartovány.

Počítá se také s vybudováním kosmodromu nedaleko švédského města Kiruna za polárním kruhem, které dává pasažérům vesmírného letu příležitost pozorovat polární září.

Osm set čekatelů na vesmírný let

Letenku do vesmíru si můžete rezervovat přes internet. Už nyní je na pořadníku asi osm set čekatelů na další vesmírnou cestu. Při předpokládaném počtu jednoho letu za měsíc to bude trvat několik let, než na všechny zájemce přijde řada.

Matka s dcerou letenku vyhrály

Kosmická loď, která 10. srpna 2023 vynesla nad hranici vesmíru raketu Galactic 02, měla celkem šest členů posádky, z nichž tři byli vesmírní turisté.

Letu se zúčastnil bývalý britský olympionik Jon Goodwin, dále 46letá Keisha Schahaffová s 18letou dcerou Anastatií Mayersovou, které letenku vyhrály v loterii. Obě pocházejí z ostrovního karibského státu Antiguy a Barbudy.

Vesmírný komerční let pro platící pasažéry je koncipován tak, že kosmická loď vynese raketu do výšky asi 15 kilometrů, kde se raketa odpoutá a s pomocí raketových motorů vystoupá k hranici vesmíru.

Pasažéři na palubě během několika minut pocítí stav beztíže a mohou pozorovat naši planetu Zemi, na kterou je z té výšky úchvatný pohled. Pak se jejich letoun vrací zpátky na přistávací dráhu v kosmodromu v Novém Mexiku.

Zdroje: Virgin.com; TheSun.co.uk

Oblíbené