Zajímavosti
Jiří Sovák: Legendární herec byl v soukromí cholerikem, ale i nesmírně zábavným člověkem
Tento nezapomenutelný český herec se narodil 27. prosince 1920 v Praze jako Jiří Schmitzer. Jeho rodina provozovala restauraci a otec doufal, že bude v řemesle pokračovat, proto ho poslal do učení v oboru číšník. V 19 letech však Jiří proti vůli otce odešel z domova, změnil si jméno na Jiří Sovák a přidal se k ochotnickému divadlu.
Tento nezapomenutelný český herec se narodil 27. prosince 1920 v Praze jako Jiří Schmitzer. Jeho rodina provozovala restauraci a otec doufal, že bude v řemesle pokračovat, proto ho poslal do učení v oboru číšník. V 19 letech však Jiří proti vůli otce odešel z domova, změnil si jméno na Jiří Sovák a přidal se k ochotnickému divadlu.
Divadelní a filmové angažmá
Po studiu pražské konzervatoře nastoupil do svého prvního velkého angažmá do Horáckého divadla. V divadelní činnosti pak pokračoval i během základní vojenské služby, kdy působil v Armádním umělecké sboru a pak již jako civil v Ústředním divadle československé armády. Nejenže se zde potkal se svým životním přítelem Miroslavem Horníčkem, ale také si ho vyhlédl režisér E.F. Burian a angažoval ho do svého divadla, slavného „Déčka“.
Od roku 1952 pak působil v divadle Na Vinohradech a odtud to byl již jen krůček do Národního divadla, kde se roku 1966 stal členem činohry. Zde setrval až do svého odchodu do důchodu a vytvořil mnoho nezapomenutelných divadelních rolí.
Také filmová kariéra Jiřího Sováka byla velmi pestrá. Naplno se rozjela v šedesátých letech ve filmech Kdo chce zabít Jessie? nebo Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Nesmíme samozřejmě zapomenout na roli Dařbujána v pohádce Dařbuján a Pandrhola, která do tohoto období také patří.
Jeho největší a nejznámější role pak pochází z let sedmdesátých. S Miroslavem Horníčkem natočili Světáky, dále pak ztvárnil osobitého Evžena Humla v Chalupářích nebo nezapomenutelného Jiřího Kroupu v komedii Marečku podejte mi pero.
Osobní život
Život po boku Jiřího Sováka nebyl žádná procházka růžovou zahradou. Byl proslavený nekonečným flámováním na kterém ho většinou doprovázeli věrní přátelé Vladimír Menšík a Miroslav Horníček. Sám se nechal slyšet, že v „mládí vypil tolik, co by jiný nepřeplaval“.
A i přesto, že byl v soukromém životě velký cholerik a dokázala ho vytočit kdejaká maličkost, měl obrovský smysl pro humor. Což ostatně dokazuje, že od svých kolegů Wericha, Brodského, Marvana a Filipovského dostal přezdívku „král fóru“.
Štěstí a klid nalezl až po boku třetí manželky Anny Schmitzerové, se kterou strávil přes čtyřicet let. Svého jediného syna Jiřího Schmitzera, rovněž známého herce, měl z prvního manželství. A i když se synem spolupracovali na mnoha filmech a seriálech, vztah měli bohužel velmi komplikovaný. V roce 1976 jej dokonce Sovák vydědil poté, co Schmitzer v opilosti zavinil smrtelnou nehodu. Už s ním do smrti nepromluvil.
Se svou poslední manželkou děti neměl a ona sama se několikrát nechala slyšet, že on sám vydal za několik potomků a nezapomněla se také zmínit, že oblíbený herec přítomnost dětí zrovna nevyhledával a třeba při natáčení hudební komedie „Ať žijí duchové“ velmi trpěl.
Závěr života v Posázaví
Po odchodu do hereckého důchodu trávil Jiří Sovák veškerý čas na své chalupě v Posázaví. Zde bohužel také došlo k jeho nešťastnému uklouznutí ve sprše a následné zlomenině krčku stehenní kosti.
Na následky komplikací po této zlomenině pak 6. září 2000 v necelých osmdesáti letech zemřel.
Zdroje: Náš region, IPrima, Český rozhlas
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost