Spojte se s námi


Historie

Josef II. svou krásnou manželku miloval, ona ho podváděla. S jeho sestrou

Isabella Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Publikováno

dne

Isabela Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Kráska s psychickou poruchou

Isabela Parmská se narodila 31. prosince 1741. Vyrůstala částečně ve Španělsku, částečně na dvoře svého dědečka, francouzského krále Ludvíka XV. Na svou dobu obdržela neobvykle důkladné vzdělání, a to především zásluhou své babičky, která nadšeně podporovala její vrozenou bystrost a nadání. Uměla výborně tančit, bravurně hrála na housle, mluvila několika jazyky a zajímala se i o techniku a mechaniku.

Isabelino duševní zdraví na tom ale bylo podstatně hůř. Nepomohl tomu ani fakt, že ji vlastní matka vnímala víc jako přítěž než jako milované dítě, a tak její výchova připomínala spíš vojenskou drezúru. Trpěla depresemi a záchvaty vzteku, byla výbušná a zuřivá.

Osudová láska

I přes tyto charakterové vady ale Isabela na evropském sňatkovém trhu platila za luxusní zboží. A to dokonce natolik, že si ji pro svého syna vyhlédla Marie Terezie. Ten zpočátku k domluvenému sňatku přistupoval rozpačitě, už při prvním setkání mu ale krásná nevěsta naprosto učarovala. Josef II. se poprvé a naposledy v životě bezhlavě zamiloval. A zamilovala se i Isabela – do své švagrové Marie Kristýny.

Kristýna se k Isabele nejprve chovala rezervovaně, sama se totiž právě zotavovala z nešťastné lásky k vévodovi z Wurrtembergu, kterou zhatila její matka. Z dochovaných dopisů je ale jasné, že Isabelinu kouzlu nakonec podlehla. Jejich korespondence je plná důvěrných oslovení, vroucích vyznání i popisů intimností.

Adieu, má útěcho, ty jsi tak dobrá, že na mne myslíš, doufám, že tě dnes o půl jedenácté uvidím. Ještě jednou adieu, líbám tvůj andělský zadeček,“ píše se v jednom z dopisů.

Čtyřikrát těhotná, dospělosti se ale nedožilo ani jedno dítě

Vášnivý vztah samozřejmě nebylo snadné utajit, a tak se brzy stal předmětem dvorských klevet. Víc do něj ale společnost nezasahovala, od císařovy manželky se očekávalo jediné, a to rození potomků. A této povinnosti Isabela dostála, první dceru, pojmenovanou po babičce Marie Terezie, porodila necelé dva roky po svatbě. Josefova láska k ní se tím ještě prohloubila.

Další těhotenství už ale bohužel nedopadla šťastně, Isabela dvakrát potratila. V této době u ní také naplno propukla psychická nemoc podobná bipolární poruše, trpěla halucinacemi a začala být přímo posedlá smrtí, kterou vnímala jako vykoupení z nešťastného života.

Zemřela ve 21 letech

Osudným se jí stalo poslední těhotenství, respektive to, že se během něj nakazila pravými neštovicemi. Dcera, která se narodila předčasně, zemřela krátce po porodu. A o pár dní později zemřela i Isabela. Bylo jí pouhých 21 let.

Jak se s tragédií vyrovnala Marie Kristýna můžeme usuzovat pouze z toho, že až do své smrti pečlivě uchovávala všechny předměty, které jí její lásku připomínaly. Císař Josef se se smrtí své ženy nevyrovnal nikdy, znovu se oženil jen z donucení. Jen o pár let později mu navíc osud uštědřil další ránu, jeho milovaná prvorozená dcera zemřela na zápal plic.

Zdroje: Seznam Médium, CNN Prima News

Oblíbené