Spojte se s námi


Lifestyle

Kolik kroužků naordinovat dítěti, abychom ho zabavili, ale nepřetížili?

Se začátkem školního roku přichází také otázky týkající se kroužků, na které budou naše ratolesti docházet. Zájmové aktivity jsou vhodné k rozvíjení schopností i vztahů, avšak když je jich příliš nebo jsou nevhodně zvolené, mohou napáchat velké škody.

Publikováno

dne

Se začátkem školního roku přichází také otázky týkající se kroužků, na které budou naše ratolesti docházet. Zájmové aktivity jsou vhodné k rozvíjení schopností i vztahů, avšak když je jich příliš nebo jsou nevhodně zvolené, mohou napáchat velké škody.

Zásady pro správný výběr kroužků

Při vybírání zájmových aktivit pro děti byste měli zvažovat několik faktorů, které ovlivňují to, zda půjde o dobré rozhodnutí, nebo katastrofu.

Obecně se doporučuje, aby děti školkového věku měly jeden nebo dva kroužky týdně, ale je vhodné, aby tam s nimi trávili čas i rodiče. U dětí na prvním stupni potom můžete vyzkoušet i tři kroužky, u starších dětí i více.

Pokud dítě dochází na více kroužků, hodí se, aby šlo o různorodé činnosti, tedy sportovní, tvůrčí i vzdělávací aktivity. Pojďme se podívat i na další zásady.

1) Poznejte své dítě a diskutujte s ním

Některé děti jsou více aktivní, jiné méně. Některé se rády pohybují v kolektivu, jiné si raději zalezou do svého pokoje. Při výběru zájmových aktivit byste vždy měli zvážit, jestli je právě takový koníček pro vaše dítě vhodný.

Diskutujte s dětmi o tom, co je zajímá a co by chtěly vyzkoušet. Pokud si přejete, aby se do něčeho pustily, domluvte se, že mají daný kroužek vyzkoušet, ale mohou z něj odejít, když se jim tam nebude líbit.

2) Neplňte si prostřednictvím dítěte své sny

Je možné, že byste rádi, aby z vašeho dítka byl houslový virtuóz nebo hráč NHL. Pokud se do toho však váš potomek příliš nehrne a kroužky, které jste mu vybrali, se mu nelíbí, neměli byste ho do nich nutit. Dítě si samo najde aktivity, které mu vyhovují a ve kterých bude úspěšné. Ne všechny děti zkrátka mají takové nadání, jaké bychom si přáli.

Naprosto zásadní je, aby kroužky děti bavily a aby na ně rády docházely. Jenom tak budou mít tyto aktivity ten správný dopad.

3) Děti nepřetěžujte

Obecně se zdůrazňuje, že děti mají mít i svůj volný čas, dokonce by měly mít prostor se nudit. Právě v takových oknech totiž děti často probouzí svou kreativitu, zkoušejí nové věci nebo poznávají samy sebe a to, po čem právě touží.

Jak děti rostou, školní docházka jim zabírá čím dál víc času. Když jim potom na každé odpoledne v týdnu naplánujete jeden nebo dva kroužky a na víkend třeba zápasy nebo brigádu, budou přetížené a frustrované.

Dbejte také na to, aby se kroužky nekřížily například s náročným školním rozvrhem nebo aby se všechny nenahromadily v jedné části týdne.

Zdroj: predskolnivek.cz; idnes.cz

Oblíbené