Spojte se s námi


Novinky

Komentář: Přímá volba prezidenta jako jedna z největších chyb? Nikoliv, nevzdávejme se společenské zodpovědnosti

Psal se rok 2011, když došlo k novele Ústavy, v níž byla nově zakotvena přímá volba prezidenta. Do té doby o hlavě státu rozhodovali členové Parlamentu, nyní jej však volí občané České republiky. Na sociálních sítích se mnohdy řeší, zdali to nebyla chyba. Jak tomu ve skutečnosti je?

Publikováno

dne

Psal se rok 2011, když došlo k novele Ústavy, v níž byla nově zakotvena přímá volba prezidenta. Do té doby o hlavě státu rozhodovali členové Parlamentu, nyní jej však volí občané České republiky. Na sociálních sítích se mnohdy řeší, zdali to nebyla chyba. Jak tomu ve skutečnosti je?

Už v lednu se uskuteční třetí přímá volba prezidenta. Osoby, které chtějí kandidovat, už musely předložit požadovaných 50 tisíc podpisů občanů či získat podporu 20 poslanců nebo 10 senátorů.

V souvislosti s tím, se mnohdy objevují různé názory, že zavedení přímé volby bylo chybou. Například na začátku roku stejný názor v rozhovoru pro iRozhlas vyjádřil ústavní právník Jan Wintr.

Jako chybu zavést přímou volbu mnohdy vnímají zejména kritici Miloše Zemana. Ostatně se to dá pochopit, jelikož se dá říci, že místy překračuje své pravomoci takovým způsobem, že se s tím v Ústavě nepočítalo. Jeho reprezentativnost je také zpochybňovaná.

Nicméně na zavržení přímé volby by to stačit nemělo. Důvodů je hned několik. Jako první stačí podotknout fakt, že před jejím zavedením byl hlavou státu Václav Klaus, který má na svědomí také různé přešlapy.

Když už jednou byla lidu svěřena moc o prezidentovi rozhodovat, měl by také být schopen nést zodpovědnost za volbu. Ano, prezident možná může společnost rozdělovat. Nicméně to nesvědčí o špatnosti přímé volby, ale o nezdravé a nevyspělé společnosti.

Nepřímá volba není zárukou ničeho. Obzvláště v dnešní době by mohla ještě více uškodit vzhledem k tomu, jaká panuje mezi občany nálada. Společnost je rozdělena, různorodé skupiny se nenávidějí, případně se přehlížejí a pohrdají jedna druhou.

Vzhledem k tomu, že vidíme i minimální toleranci výsledků parlamentních voleb, nelze čekat, že by snad měla být větší tolerance v případě nepřímo zvoleného prezidenta. Nemluvě o tom, že i do Parlamentu se v posledních letech dostávají takoví lidé, u nichž rozhodně nechcete, aby za Vás v něčem rozhodovali, v poměrně velkém množství.

Zdejší politické problémy a zdejší politická situace navíc není problém přímé volby prezidenta. Spíše jde o nekoncepčnosti politiků, kteří se nejsou schopní na ničem dlouhodobě dohodnout ve prospěch celého státu. Příliš tomu nepomáhá ani netrpělivost občanů.

Prezident by navíc neměl mít takové pravomoci, aby byl jeho význam kdovíjak důležitý. Má reprezentovat, být lidský a povzbuzovat lid. V tomto případě spíše stačí konkretizovat Ústavu, aby byly jeho pravomoci nepřekročitelné a naprosto jasné, což nyní nejsou, když vidíme, jak si lze z Ústavy dělat místy až trhací kalendář.

Zdroj: iRozhlas, Twitter, SeznamZprávy

Oblíbené