Spojte se s námi


Zajímavosti

Krimi ze světa: Jim Jones, fanatický vůdce sekty, nařídil hromadnou sebevraždu svých stoupenců

18.listopadu 1978 došlo v gyuanské džungli k jedné z nejtragičtějších událostí novodobých dějin. Téměř tisícovka stoupenců sekty Chrám lidu zde spáchala hromadnou sebevraždu na příkaz svého vůdce Jim Jonese.

Publikováno

dne

18.listopadu 1978 došlo v gyuanské džungli k jedné z nejtragičtějších událostí novodobých dějin. Téměř tisícovka stoupenců sekty Chrám lidu zde spáchala hromadnou sebevraždu na příkaz svého vůdce Jima Jonese.

James Warren Jones alias Jim Jones se narodil 13. května 1931 v Indianě (USA) do chudé rodiny válečného veterána. Z otce se časem stal nezaměstnaný alkoholik a celou rodinu byla nucena živit matka. Na malého Jima jí tak mnoho času nezbývalo. Možná i proto již v útlém věku začal silně tíhnout k víře a náboženství. Už jako ministrant dovedl skvěle řečnit a pořádal obřady pro domácí zvířata svých vrstevníků.

Založení sekty

O založení vlastní církve s širokou členskou základnou snil Jones již od mládí. Možná jej k tomu vedl nedostatek rodičovské lásky, kterou si chtěl kompenzovat svými milujícími následovníky, které by kolem sebe shromáždil, možná jen touha mít své obdivovatele.

V roce 1955 tak založil sektu s názvem Chrám lidu a stal se jejím jediným vůdcem, Otcem. Díky jeho charismatickým projevům, přesvědčivým myšlenkám a vzrůstající oblíbenosti dosáhl počet členů v době největšího rozmachu sekty přes 20 tisíc.

Jones propagoval myšlenky rovnosti, snášenlivosti a zejména kapitalistické sociální rovnosti, kdy všichni členové museli po vstupu do sekty odevzdat veškerý svůj majetek. Také byl průkopníkem smíšených manželství a podstatnou část sekty tvořili černošští obyvatelé což bylo v té době něco naprosto nevídaného.

Jonestown v jihoamerické Guyaně

S rostoucí popularitou se zvětšoval i zájem médií, což Jonesovi nebylo zrovna dvakrát po chuti. Někteří bývalí členové dokonce otevřeně hovořili o tom, jak byli v sektě týráni a zneužíváni či jaká v ní panují zvláštní pravidla. Jones se rozhodl ukrýt i se svými stoupenci v zahraničí a začal v Guyanské džungli budovat osadu s názvem Jonestown, kam se v roce 1977 se zhruba tisícovkou nejvěrnějších také přestěhoval.

V osadě panovala velmi tvrdá pravidla. Členové sekty museli denně tvrdě pracovat, byli pravidelně biti a ponižováni a z amplionů po celé osadě neustále znělo Jonesovo kázání. Hovořilo se i o několika obviněních ze sexuálního zneužití.

Vzrůstající znepokojení veřejnosti

Na veřejnost se čím dál častěji začaly dostávat znepokojivé informace o poměrech v osadě odříznuté od světa. Rodinní příslušníci členů sekty hovořili o tom, že jsou tam drženi násilím a podrobováni nelidským útrapám.

Podařilo se zburcovat zájem médií a hlavně oslovit kongresmana Leo Ryana, který se rozhodl podezřelé místo navštívit osobně. Dokonce jej doprovodilo i několik novinářů. Po příjezdu vypadalo vše skvěle. Vůdce na jejich počest uspořádal velkou oslavu a všichni se chovali velmi přátelsky. Přesto se však dvěma členům sekty podařilo novinářům podstrčit lístek s prosbou o pomoc. A s přáním odejít se postupně ke kongresmanovi přidávalo stále víc a víc lidí z osady.

Tragický 18. listopad 1978

Senátor Ryan se rozhodl osadu opustit a nechat poměry v ní řádně prošetřit. S tím také obeznámil Jonese, který již na nic nečekal. Nechal osadu obklopit svými ozbrojenci a senátorovu výpravu včetně několika svých „zběhů“ nemilosrdně postřílet. Přežil pouze zvukař výpravy, který celou událost stihl i natočit.

Ještě téhož dne svolal Jones veškeré své stoupence a nařídil jim hromadnou sebevraždu. Jako první vydal rozkaz sprovodit ze světa děti. Měly být usmrceny vpíchnutím kyanidu. Kdo se vzepřel nebo pokusil o útěk, byl na místě zastřelen. Muži a ženy potom hromadně vypili jed. Celkem zemřelo 909 lidí, z čehož bylo 276 nevinných dětí. Samotný vůdce byl nalezen s prostřelenou hlavou, pravděpodobně se zastřelil sám. Jen několika málo osadníkům se podařilo utéct do okolní džungle.

Zdroje: Lidovky.cz, Reflex.cz, Aktuálně, Idnes, 100+1

Oblíbené