Spojte se s námi


Lifestyle

Krize středního věku: Koho se týká a jak se s ní vypořádat?

O krizi středního věku jste toho určitě hodně slyšeli. Někdo se jí bojí, jiný toto období přejde bez povšimnutí. Někteří berou tuto „krizi“ za nový začátek a mění kariéru nebo vztahy. Jiní se utápí v minulosti a cítí nespokojenost se svým životem. Ať už krizi řešíte, bojíte se jí nebo ji berete jako výzvu, pojďme si o ní říct něco víc.

Publikováno

dne

O krizi středního věku jste toho určitě hodně slyšeli. Někdo se jí bojí, jiný toto období přejde bez povšimnutí. Někteří berou tuto „krizi“ za nový začátek a mění kariéru nebo vztahy. Jiní se utápí v minulosti a cítí nespokojenost se svým životem. Ať už krizi řešíte, bojíte se jí nebo ji berete jako výzvu, pojďme si o ní říct něco víc.

Krize středního věku týká 26 % lidí. To je poměrně nízké číslo, které ale neubírá tomuto období na důležitosti. Tato životní etapa může měnit vaši osobnost, můžete zpochybňovat své zásady, hodnoty i vztahy a pociťovat vnitřní i vnější zmatek.

Koho se krize týká?

Bohužel neexistuje žádný daný vzorec, který by určil, zda budete nebo nebudete krizí procházet. Je běžná u mužů i u žen, ač je prezentována více jako mužská záležitost související s mladou milenkou a koupí drahého auta. Ale nenechte se zmást. Krize se týká lidí středního věku, nejčastěji ve věku 35 až 59 let a vrcholí průměrně ve 47 letech.

Co ji způsobuje?

Krizi středního věku mohou vyvolat významné životní události, které vám připomenou váš věk a životní etapu, kterou máte za sebou. Stresovými faktory mohou být:

  • Změny v rodině (např. odstěhování dětí z domu, stárnutí rodičů, úmrtí nebo nemoci blízkých)
  • Stav vašeho zdraví a uvědomění si stárnutí (např. menopauza, šednutí a vypadávání vlasů, úmrtí vrstevníků)
  • Spousta volného času, což může vyvolat prázdnotu a pocit nenaplnění
  • Pocit, že se v práci nikam neposouváte
  • Výčitky týkající se vašich životních cílů

Jak se s krizí středního věku vypořádat?

Neignorujte své pocity, pokud se cítíte utrápení, frustrovaní, nespokojení nebo bez motivace. Místo toho vyzkoušejte tyto strategie, jak se s touto etapou vypořádat:

Mluvte o sobě

Neuzavírejte se před sebou ani před okolím. Svěřte se někomu, komu důvěřujete, o tom, co prožíváte a jak se cítíte. Pokud se necítíte na osobní kontakt, můžete si s někým blízkým psát, obrátit se na psychologa, který nabízí písemné konzultace nebo si zkuste psát deník.

Přehodnoťte svou situaci a smýšlení

Rádi vzpomínáte na své mládí a na „staré dobré časy“? Neustále si připomínáte, jakých snů jste nedosáhli a co se vám v životě nepovedlo? Obraťte list a zaměřte se na pozitivnější myšlení. Jistě to nebude hned, ale postupnými krůčky se můžete na svůj život dívat optimističtěji.

Ptejte se sami sebe na otázky typu „Co chci v životě změnit?“, „Za co jsem vděčná/ý?“, „Co se mi povedlo?“. Když znáte odpovědi, myslíte, že je opravdu pozdě na šťastný a naplňující život a plnění vašich cílů a snů?

Stanovte si cíle

S předchozím bodem souvisí stanovení si cílů. Možná je máte uložené hluboko v hlavě, ale bude lepší, když je budete mít na očích. Je na čase přehodnotit vaše cíle, které jste si nastavili už před několika lety a aktualizovat je do současnosti.

Řekněte si, co ještě od života chcete, co si přejete, co chcete zažít. Možná se chcete naučit novou dovednost, nový jazyk, zapojit se do charitativní činnosti nebo procestovat svět.

Naordinujte si více pohybu

Aktivní a pravidelný pohyb prospívá tělu i duši. Snižuje stres, podporuje klidný spánek, předchází úzkostem i přibývání na váze. Nemusíte hned uběhnout maraton nebo zvedat těžké váhy. Začněte zlehka třeba procházkami nebo lehkou jógou.

Nezapomeňte na své koníčky

Během života jste možná měli tendenci vaše zájmy odsunout na druhou kolej nebo jste si ani nepřipouštěli, že byste kromě práce a rodiny mohli nějaké koníčky mít. Teď je však ta správná doba na to se vrátit ke svým zájmům a objevit i ty nové. Nebojte se různých kurzů, hledejte na internetu a jděte za svým srdcem k tomu, k čemu vás to táhne.

Krize středního věku je často banalizovaný termín, který si ale zaslouží svou pozornost. Nebojte se této etapy, ač vás může strašit, možná ji vůbec nepostřehnete. A pokud ano, nevěšte hlavu a zkuste aplikovat strategie z našeho článku.

Zdroj: mindtools.com, bannerhealth.com

Oblíbené