Spojte se s námi


Cestování

Která světová letiště patří mezi nejobtížnější na přistání? Ze čtyř jsou dvě na evropském kontinentu

Letecká doprava patří k té nejbezpečnější na světě. Stále ale padá méně letadel, než se stane ve světě automobilových dopravních nehod. Bohužel, když dojde k letecké katastrofě, znamená to zpravidla velký počet lidských obětí. Přitom k nehodám letadel dochází nejčastěji při vzletu nebo přistání. Jak jsou na tom evropská letiště z hlediska složitosti těchto manévrů?

Publikováno

dne

Letecká doprava patří k té nejbezpečnější na světě. Stále padá méně letadel, než se stane případů ve světě automobilových dopravních nehod. Bohužel, když dojde k letecké katastrofě, znamená to zpravidla velký počet lidských obětí. Přitom k nehodám letadel dochází nejčastěji při vzletu nebo přistání. Jak jsou na tom letiště z hlediska složitosti těchto manévrů?

Rádi cestujete letadlem?

Pak byste možná měli mít přehled o tom, kde se mohou vyskytnout problémy při letu. Ne každé letiště je totiž jednoduché na přistání. O tom, jak složité bude, často rozhoduje délka vzletové či přistávací dráhy, výška nad hladinou moře nebo příliš členitý terén v okolí letiště. Piloti, kteří létají do takových destinací, absolvují dodatečný speciální výcvik, aby nástrahy dokázali zvládat.

Letiště Funchal na Madeiře

Na portugalský ostrov Madeira v Atlantském oceánu se létá za krásnou přírodou, koupáním i turistice. Leží asi 580 kilometrů na západ od pobřeží Maroka. Protože ale patří Portugalsku, je ostrov brán jako součást Evropské unie. I proto ho navštěvuje spousta jejích občanů. Na cestu jim stačí vlastnit občanský průkaz.

Když poletíte na Madeiru, budete přistávat na letišti v hlavním městě Funchal, které nese jméno nejznámějšího rodáka Madeiry – fotbalisty Cristiana Ronalda. Ale jinak se mu říká i letiště Santa Catarina. Toto letiště je na přistání velmi náročné, a proto je přistání dovoleno jen letadlům, jejichž piloti zde absolvovali školení a test.

Přibližovací manévr spočívá jednak v klesání v přímém směru, přičemž v jeho samotném závěru je nutné se vyhnout části města Funchal. Navíc v prostředí letiště hrozí turbulence a střety s ptáky.

Letiště Mykonos v Řecku

Mykonos je řecký ostrov souostroví Kyklady v Egejském moři a patří mezi nejoblíbenější ostrovy v Řecku. Je zde bohatý noční život v řadě barů, klubů a hospůdek. Kdo si chce užít památky, může se obdivovat zachovalým větrným mlýnům, které jsou po celém ostrově.

Předtím ovšem bude muset absolvovat let a přistání na ostrově. Letiště však disponuje velmi krátkou a úzkou přistávací dráhou, na kterou může mít letadlo problém se vůbec trefit, není-li pilot dostatečně zkušený.

Letiště Innsbruck v Rakousku

Hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko Innsbruck leží v údolí řeky Innu, v podhůří Alp, které jsou v jeho bezprostřední blízkosti. Právě kvůli nim je přílet letadel na innsbrucké letiště ohrožen případnými vzdušnými proudy a silným větrem, když nepočítáme příliš členitý terén. Letiště v Innsbrucku je v provozu od roku 1925 a disponuje jedinou asfaltovou ranvejí s rozměry 2 000 × 45 metrů.

Letiště Paro v Bhútánu

Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii. Najdete ho na východním konci Himálají. Přezdívá se mu „země hřmícího draka“. Téměř polovina rozlohy tohoto státu se nachází v nadmořské výšce přes 3 000 metry.

V Bhútánu je pouze jedno mezinárodní letiště, asi 4 km od městečka Paro. Letiště Paro patří mezi nejnáročnější letiště na světě z hlediska přistání. To je dovoleno jen několika málo pilotům, kteří patří k těm nejlepším. Letiště je ve výšce 2 235 metrů nad mořem, v úzkém a poměrně klikatém údolí.

Zdroj: Express.co.uk, Wikipedia.org, Cestujlevne.com

Oblíbené