Technika
Které profese umělá inteligence prozatím nenahradí? Neporadí si v nepředvídatelné situaci nebo s mezilidskými vztahy
Možná je to otázkou měsíců nebo let a možná se to nepovede nikdy. Stále existují oblasti, ve kterých Al prozatím tápe a neví si rady. Představujeme tři hlavní kategorie, ve kterých jsou lidé nenahraditelní a mají svou práci jistou. Aspoň tedy prozatím.
Možná je to otázkou měsíců nebo let a možná se to nepovede nikdy. Stále existují oblasti, ve kterých Al prozatím tápe a neví si rady. Představujeme tři hlavní kategorie, ve kterých jsou lidé nenahraditelní a mají svou práci jistou. Aspoň tedy prozatím.
Dle BBC by umělá inteligence, která je schopná generovat obsah, mohla udělat čtvrtinu veškeré práce, kterou v současné době vykonávají lidé. V Evropské unii a USA by tak automatizací zaniklo kolem 300 milionů pracovních míst. Informace vycházejí ze zprávy Goldman Sachs z března 2023.
300 milionů pracovních míst může nahradit Al
„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům, ale mohlo by to být systémové,“ říká Martin Ford, autor knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything, která pojednává o tom, jak roboti mění naši společnost. „Mohlo by se to stát mnoha lidem, potenciálně zcela náhle, potenciálně všem ve stejnou dobu. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ dodává.
Naštěstí ale není potřeba vše vidět černě. Nepřinášíme pouze špatné zprávy. Stále totiž existují úkony, kterých umělá inteligence není schopna. Jedná se o úkoly, které zahrnují výrazně lidské vlastnosti, jako je emoční inteligence a myšlení nad rámec obvyklých parametrů. Tedy profese, které tyto dovednosti potřebují, si prozatím mohou oddechnout. Je zde snížená šance, že budou jednoduše nahrazeni.
Nové nápady a skutečná kreativita
„Myslím, že obecně existují tři kategorie, které budou v dohledné době relativně izolované,“ říká Ford. „První by byly práce, které jsou skutečně kreativní: neděláte formulky nebo jen přeuspořádáváte věci, ale skutečně přicházíte s novými nápady a budujete něco nového.“
To nutně neznamená, že všechny práce, které jsou považovány za “kreativní“, jsou bezpečné. Ve skutečnosti může být například grafický design a role související s vizuálním uměním mezi prvními, které lze nahradit.
Základní algoritmy mohou nasměrovat robota k analýze milionů obrázků, což umělé inteligenci umožňuje okamžitě zvládnout estetiku. Jistota je v jiném druhu kreativity tvrdí Ford: „ve vědě, medicíně a právu… lidé, jejichž úkolem je vymýšlet novou právní strategii nebo obchodní strategii. Myslím, že tam bude i nadále místo pro lidské bytosti.“
Hluboké porozumění lidem
Druhou izolovanou kategorií jsou práce, které vyžadují sofistikované mezilidské vztahy. Jedná se například o zdravotní sestry, obchodní konzultanty a investigativní novináře. Tato práce vyžaduje velmi hluboké porozumění lidem. „Myslím, že bude trvat dlouho, než bude umělá inteligence schopna interagovat způsoby, které skutečně budují důvěru,“ tvrdí Ford.
Schopnost řešit problémy v nepředvídatelném prostředí
Třetí bezpečná zóna ukazuje na práce, které vyžadují hodně obratnosti a schopnosti řešit problémy v nepředvídatelném prostředí. Zde patří mnoho řemeslných profesí: elektrikáři, instalatéři, svářeči a podobně. Neustále se musí potýkat s nově vzniklými situacemi.
„Je pravděpodobně nejobtížnější ze všeho toto automatizovat. K automatizaci těchto úloh, byste potřebovali sci-fi robota. Potřebovali byste C-3PO ze Star Wars,“ tvrdí Ford.
Dle Joanne Song McLaughlin, docentky ekonomie na University of Buffalo, i když lidé pravděpodobně zůstanou v zaměstnáních, která spadají do těchto kategorií, neznamená to, že tyto profese jsou zcela izolovány od vzestupu AI. Většina pracovních míst bez ohledu na odvětví, obsahuje aspekty, které bude efektivní zautomatizovat pomocí technologií.
Lidé se musí naučit spolupracovat s Al
„V mnoha případech neexistuje bezprostřední ohrožení pracovních míst, ale úkoly se změní,“ tvrdí McLaughlin. Lidská zaměstnání se více zaměří na mezilidské dovednosti.
„Je snadné si představit, že například umělá inteligence odhalí rakovinu mnohem lépe než lidé. V budoucnu předpokládám, že lékaři budou tuto novou technologii používat. Ale nemyslím si, že bude nahrazena celá role lékaře,“ dodává docentka.
I když robot může zdánlivě dělat lepší práci při hledání rakoviny, většina lidí bude stále chtít, aby jim o jejich nemoci řekl lékař, skutečný člověk. To platí téměř o všech zaměstnáních. Rozvoj těchto zřetelně lidských dovedností by mohl lidem pomoci naučit se dělat svou práci společně AI.
Šéfové mají na mále!
Je důležité poznamenat, že pokročilé vzdělávání nebo vysoce placené pozice nejsou před Al chráněny. Právě možná naopak!
„Budoucnost “bílého límečku“ je ohrožena více než řidič auta, protože stále nemáme samořídící auta. Ale umělá inteligence určitě umí psát zprávy. V mnoha případech budou více vzdělaní pracovníci ohroženi více než ti nejméně vzdělaní pracovníci,“ tvrdí Ford.
Zdroj: BBC, buffalo.edu, Youtube, futurespodcast.net
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým