Spojte se s námi


Cestování

Marseille má toho turistům hodně co nabídnout. Zvlášť milovníkům historie a dobrodružství

Marseille je druhým největším městem Francie a nachází se v jihovýchodní části země ve Lvím zálivu. Obzvláště milovníci historie si přijdou na své. Avšak Provence nabízí náruč dokořán všem, kteří milují i dobrodružství.

Publikováno

dne

Marseille je druhým největším městem Francie a nachází se v jihovýchodní části země ve Lvím zálivu. Obzvláště milovníci historie si přijdou na své. Avšak Provence nabízí náruč dokořán všem, kteří milují i dobrodružství.

Co nesmíte při prohlídce Marseille vynechat

Hlavní město Provence vás uchvátí spoustou památek, mezi které bezesporu patří historické centrum města. Zde své kroky namiřte do Muzea historie Marseille. Originální katakomby na vás dýchnou starými časy v jedné z nejstarších budov města v Bazilice svatého Viktora. Jedná se o významnou turistickou atrakci. Nad Marseille se pyšně tyčí bazilika Notre-Dame de la Garde, jež ukrývá obrovskou pozlacenou Madonnu, a navíc úžasnou vyhlídku na celou Marseille.

Víte, kde uvěznil Alexandre Dumas hraběte Monte Christa?

Pokud hádáte, že na ostrově d’If, pak trefa do černého. Vězení se nachází jen kousek od pobřeží na ostrově Le Chateau d’Iff. Ostrov ležící ve Středozemním moři i tajůplnou pevnost můžete prozkoumat na vlastní oči. Na If vás dopraví výletní lodě, jež vyplouvají v častých intervalech právě z Marseille.   Na ostrov umístil děj svého románu Alexandre Dumas, kde hlavní roli ztvárnil Edmond Dantes.

Původně bylo vězení rozplánováno na pobyty privilegovaných a nuzných vězňů

VIP vězni se mohli volně procházet po pevnosti. Dokonce si mohli pronajmout „apartmány s oknem i krbem.“ Méně majetní živořili v žalářních kobkách bez světla i přísunu čerstvého vzduchu. O okně s výhledem na moře si mohli nechat jen zdát.

V místním vězení strávili svůj čas například Fanny Dillon, manželka jednoho z nejbližších spolupracovníků Napoleona Bonaparta. Ale také i kontroverzní Markýz de Sade. Ovšem nejslavnějším vězněm, byť jen fiktivním, byl hlavní hrdina románu Hrabě Monte Christo. Údajně měl na ostrově strávit 14 let. Cesta trajektem z Marseille trvá zhruba dvacet minut. Potěšující je, že po příjezdu obdržíte materiály k prohlídce i v češtině.

Nejen kulturou živ je člověk

Cestujeme také proto, abychom se seznámili s cizími kuchyněmi a jejími zvláštnostmi. Ve Francii chuťové buňky potěší bouillabaisse, což je polévka ze tří druhů ryb. Zajímavostí je, že bujabéza pochází údajně z římské mytologie a bohyně Venuše jí měla krmit Vulkána. A to proto, aby se dobře najedl a co nejdříve usnul. Načež se Venuše mohla v klidu miliskovat s Marsem.

Doporučujeme i česnekovou polévku Aïoli se zeleninou a sušenou treskou anebo soupe au Pistou. Určitě musíte ochutnat ratatouille – zeleninové jídlo z vařených rajčat, paprik, cuket, lilku, cibule, s česnekem, olivovým olejem. Nicméně nesmí chybět ani provensálské bylinky.

A jako suvenýr přibalte tapenádu – pastu z oliv, česneku, kapar a ančoviček. Doma rozpečte bagetku, potřete ji francouzskou lahůdkou a rázem se ocitnete zpátky ve Francii. Charakteristickým rysem Provence jsou bylinky. Místnímu medu dává skvělou a ojedinělou chuť něžná levandule.

Marseille bývá nazývána městem s božskou kuchyní či gastronomickým pupkem světa

Jestliže milujete ryby, pak určitě navštivte rybí trh na Quai des Belges, kde si pošmáknete na všelijakých mořských potvorách a mořských plodech. K rybám se podává rouille – růžová česneková majonéza s chilli papričkami. Máme tip i pro milovníky dobrého pití.

V Marseille si zajděte na anýzovou pálenku Pastis de Marseille a jako pochoutku k pastisu volte tradiční olivy. Bezesporu kulinářskou lahůdkou jsou lanýže, černé houby. Také se nabízí posezení v útulných venkovních restauracích u sklenky výtečného francouzského vína. Vínu se ve slunné oblasti daří výtečně. Vlajkovou lodí Provence je Châteauneuf-du-Pape.

Tip na stravování v Marseille

V čase oběda či večeře se vám vyplatí „plat du jour“ nebo „formule“. Tyto nabídky jsou cenově mnohem výhodnější než kdybyste si objednávali jednotlivá jídla „à la carte“. Obědy se podávají zpravidla v čase od dvanácti do čtrnácti hodin a večeře od 19 do půl desáté. I když po 21. hodině počítejte s tím, že menu z nabídky restaurace mizí.

Na co si dát pozor

I když zvědavost bude vítězit, střežte se chtít odhalit tajemství temných zákoutí. Rada pro otrlé: Už vůbec nezkoušejte přespat na lavičkách v parku. Je to skutečně nebezpečné a pomoci se nedovoláte. Bohužel vás musíme upozornit, že se Marseille spolu s Paříží řadí mezi francouzská města s nejvyšší kriminalitou.

Pokud můžete, vyhněte se nebezpečným čtvrtím, jako například třináctá, čtrnáctá, patnáctá a šestnáctá čtvrť. Stejně tak nepokoušejte štěstí v ulicích Félixe Pyata a okolí Les hauts de Mazargues. Kvete tam obchod s drogami a krádeže jsou na denním pořádku.

Ale to by vás určitě nemělo odradit od návštěvy provensálské Marseille. K vidění toho bude skutečně hodně. Mimochodem abyste stihli co nejvíce, a hlavně v poklidu, pak zvažte i jiné druhy poznávaček. Kromě pěšího putování vybírejte z okružních jízd buď autobusem Hop-On s volitelným zvukovým průvodcem anebo elektrický skútr. Případně si dopřejte projížďku lodí či plachetnicí. Koneckonců když vás cestování unaví,  vyrazte na krásné pláže, kde si užijete osvěžující vánek a báječný odpočinek u moře.

Zdroje: Redakce, marseille-tourisme.com, blue-style.cz, radynacestu.com

Oblíbené