Spojte se s námi


Různé

Matthew Perry neutonul náhodou. Soudní lékař v Los Angeles potvrdil pravou příčinu jeho úmrtí

Ve stále ještě nedávné době celý svět šokovala zpráva o úmrtí oblíbeného herce, jenž se proslavil zejména svou rolí ve známém seriálu Přátelé. Matthew Perry odešel ve věku 54 let a za poměrně nejasných okolností, když se utopil ve vlastní vířivce. V pátek však losangeleský soudní lékař zveřejnil primární důvod Perryho úmrtí.

Publikováno

dne

Ve stále ještě nedávné době celý svět šokovala zpráva o úmrtí oblíbeného herce, jenž se proslavil zejména svou rolí ve známém seriálu Přátelé. Matthew Perry odešel ve věku 54 let a za poměrně nejasných okolností, když se utopil ve vlastní vířivce. V pátek však losangeleský soudní lékař zveřejnil primární důvod Perryho úmrtí.

Šokující, nečekané, ale především smutné. Když se celý svět na konci října dozvěděl, že oblíbený herec a miláček publika Matthew Perry zemřel, sociální sítě zaplavila vlna komentářů. Ať už těch lítostivých nebo kritických směrem k jeho životnímu stylu.

Co však mnoho lidí zaskočilo byl způsob, jakým slavný herec ve věku 54 let odešel z tohoto světa. Matthew Perry totiž utonul ve vlastní vířivce, přičemž veškeré informace dosud hovořily o tom, že za jeho smrt může srdeční příhoda.

A nedávná pitevní zpráva odhalila její pravý důvod. Losangeleský soudní lékař totiž v pátek potvrdil, že Matthew Perry měl v sobě tolik ketaminu jako člověk v celkové anestezii. Právě tím je ketamin známý – jako injekční anestetikum, jež má jak lékařský, tak i jakýsi „rekreační význam“.

Navzdory svému primárnímu účelu jako anestetikum si ketamin získal pozornost pro své halucinogenní vlastnosti. Ty jsou podle Úřadu pro kontrolu léčiv schopny vyvolat zkreslení zraku a zvuku. Zároveň pak také mohou vyvolat pocit odtržení od bolesti a okolí.

Droga, která je k dispozici v různých formách může při vyšších dávkách vést k nežádoucím účinkům. Tyto účinky sahají od potíží s pohybem, záchvatů a nevolnosti až po úplné odtržení od reality nebo ztrátu vědomí.

Ketamin a jeho vážná rizika

Jedním z překvapení kolem ketaminu je použití esketaminu coby nosního spreje schváleného FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – pozn. red.) pro léčbu rezistentní deprese. Složený ketamin, který se často užívá perorálně a není schválen FDA, však zůstává neregulovaný, přestože se používá při duševních onemocněních.

Zcela pochopitelně tak existují obavy ohledně jeho bezpečnosti a vedlejších účincích. Jeho nekontrolovaná konzumace představuje vážná rizika. Těmi jsou například zvýšený krevní tlak, respirační deprese a problémy s močovými cestami, jak varuje FDA.

Matthew Perry se užívání ketaminu věnoval ve svých pamětech

Perryho tragický skon vrhl světlo na jeho zdokumentovaný boj s drogovou závislostí, jež je obsažená v pamětech, které Matthew Perry napsal.

Právě tam mimo jiné popisuje, že droga mu poskytovala dočasnou úlevu, podobnou „obrovskému výdechu“, přestože během léčby zažíval dezintegraci a pocity blížící se smrti. Navzdory těmto setkáním se Perry otevřeně vyjádřil, že ketamin pro něj není to pravé.

Pitva nicméně odhalila, že ačkoli Perry podstupoval terapii ketaminovými infuzemi kvůli depresím a úzkostem, ketamin nalezený v jeho těle v době smrti nemohl pocházet z jeho poslední známé léčby. Toto odhalení přináší otázky týkající se zdroje drogy, která vedla k jeho smrti.

Závěrem…

Ketamin, ačkoliv při samostatném užívání jen zřídka vede k úmrtí v důsledku předávkování, může v kombinaci s jinými látkami, jako je například alkohol, toto riziko stupňovat.

Závěrem je nutné podotknout, že vyšetřování Perryho smrti podtrhuje zásadní potřebu komplexního výzkumu a pochopení problematiky užívání ketaminu. A to jak v lékařství, tak při „rekreačních“ záležitostech.

Zdroje: CNN, The Guardian, The New York Times, Forbes

Oblíbené