Politika
Chci být prezidentem v zemi, kde občané umí vzít za svá práva a volat volené politiky k odpovědnosti, říká v rozhovoru kandidát Pavel Fischer
Prezidentský kandidát Pavel Fischer se v rozhovoru pro magazín Frews vyjádřil ke své kandidatuře. Fischer vypíchl nejzásadnější body ze svého programu, ve kterém dává důraz především na sebevědomí občanů, a mimo jiné i přiblížil strategii v zahraniční politice. Na Hradě by dle jeho slov byl potřeba velký úklid.
Pavel Fischer v prezidentských volbách sice nepatří mezi hlavní favority, nicméně díky svým bohatým zkušenostem má rozhodně co nabídnout. Sám ze zúčastnil i minulých prezidentských voleb, kde s 10,23 procenty hlasů skončil na třetím místě a neprošel tak do druhého kola.
V čem se odlišujete od ostatních prezidentských kandidátů?
Odlišují se v tom, že mám zkušenost s praktickou politikou. Studoval jsem na prestižní škole pro politiky a úředníky ve Francii. Nabízím zkušenosti z diplomacie a ze senátu, kde jako předseda výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost prosazuji priority ve prospěch posílení obrany a bezpečnosti státu.
Jaký bod z Vašeho programu považujete za nejzásadnější?
Na hradě chci vytvořit zázemí pro školáky a studenty, kdy by se seznámili s fungováním demokracie u nás. Jsem přesvědčený, že prezident se má více zapojit do osvěty občanů, na jejichž sebevědomí také záleží osud demokracie u nás. Bez sebevědomých občanů by naše demokracie slábla. A i to je moje priorita: být prezidentem v zemi, kde občané umí vzít za svá práva a volat volené politiky k odpovědnosti.
Na které země by se měla Česká republika ve své zahraniční politice nejvíce orientovat?
V zahraniční politice je třeba začínat u sousedů. Budovat s nimi otevřené vztahy založené na důvěře je úkolem i pro prezidenta. Prioritou je dále budovat vztahy v širším regionu. A soustředit se na naše spojence jako jsou Francie, Spojené království nebo USA.
Jaké země naopak představují hrozbu?
Čína ohrožuje naši bezpečnost, to dnes už stojí napsáno i v dokumentech NATO. Rusko je hrozbou, protože rozpoutalo válku v Evropě. Naše ohrožení může přijít i ze zemí, které přestaly fungovat. A těch je například na kontinentu Afriky mnoho. Pokud by se zvedla velká vlna migrace, nebo se tam radikalizovaly bojové skupiny, Evropa má problém. A tedy i Česká republika.
Jak byste zhodnotil prezidentské působení Miloše Zemana a jaké chyby byste mu vytkl?
Na Hradě bude třeba velký úklid. Těch afér a kauz bylo tolik, že se nemůžeme chovat, jakoby se nic nestalo: skartace tajných dokumentů, pochybnost o pravosti podpisu prezidenta na dokumentech z doby jeho hospitalizace, sporné hospodaření v Lesní správě Lány, opevnění Hradu či stavba salaší pro kontroly návštěvníků jsou problematické samy o sobě. Seznámit se s tím, co se na Hradě dělo, bude vyžadovat jistý čas a také expertízu. Miloši Zemanovi bych vytkl, že se tomu nevěnoval a dokonce ohrožoval bezpečnost republiky.
Je podle Vás česká společnost rozdělena?
Ano, polarizace dopadá na všechny demokratické společnosti světa a pozorujeme ji také u nás. Rozděluje nás chudoba, nedostatek životních příležitostí nebo obavy z budoucnosti, které svazují ty nejzranitelnější
Čím tomu tak je?
Naším největším problémem je naše neschopnost připravit dlouhodobou strategii pro budoucnost, ať už v oblasti sociálních reforem nebo hospodářských. Sem samozřejmě patří problémy energetiky, což jako průmyslová mocnost Evropy pocítíme obzvlášť silně, pokud je včas nevyřešíme. Sjednotit společnost může pomoci i prezident, má-li silný politický projekt pro všechny.
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým