Spojte se s námi


Filmy a seriály

Noční můra v Elm Street: Děsivé pozadí vzniku kultovního hororu

Postavu Freddyho Kruegera znají i ti, kteří kultovní horor Wese Cravena nikdy neviděli. Víte ale, co stálo za jeho vznikem a posloužilo jako inspirace při psaní scénáře?

Publikováno

dne

Postavu Freddyho Kruegera znají i ti, kteří kultovní horor Wese Cravena nikdy neviděli. Víte ale, co stálo za jeho vznikem a posloužilo jako inspirace při psaní scénáře?

Jedna dvě, Freddy jde… 

Zápletka hororu Noční můra v Elm Street je vlastně poměrně prostá: Jakmile usnete, zemřete. Ve snu vás totiž bude pronásledovat zabiják Freddy Krueger a pokud se mu podaří zabít vás ve spánku, zemřete i ve skutečnosti. 

Kultovní horor si diváci zamilovali

Tvůrci hororu Noční můra v Elm Street se v roce 1984 podařilo natočit snímek, který se stále řadí k těm nejděsivějším, které kdy vznikly. Zápletka spočívající v tom, že hranice mezi realitou a sny je téměř nepostřehnutelná, uchvátila diváky v kinech a již v době svého vzniku si film pouze v amerických kinech vydělal přes 25 milionů dolarů.

Slasher aneb horor s maskovaným zabijákem v hlavní roli

Horor s psychopatickým zabijákem Kruegerem se zároveň řadí k podžánru hororů, kterým se říká slasher. V těchto filmech je hlavním antagonistou maskovaný psychopatický vrah, jenž postupně vyvražďuje hlavní hrdiny

Děsivé pozadí vzniku scénáře

Při sledování hororů si mnoho z nás oddychne, že k většině událostí v našich životech nikdy nedojde. To si myslí i mnoho fanouškům Freddyho Kruegera. Pozadí vzniku tohoto hororu je ale natolik děsivé, že se možná skutečně budete bát jít si večer lehnout.

Nelítostná vláda Rudých Khmerů

V osmdesátých letech minulého století totiž Wes Craven narazil na novinový článek o kambodžské rodině, která utekla do USA před režimem Rudých Khmerů. Tato kambodžská maoistická a nacionalistická organizace se v zemi chopila vlády během revoluce v roce 1975 a během své vlády připravila o život více jak 1,4 milionů obyvatel. Někdy se dokonce hovoří až o 3 milionech obětí. Rudí Khmerové se dopouštěli nelítostného zacházení s lidmi a obyvatele Kambodže nechávali popravovat, vraždit, trápit hladem a pracovat v nelidských podmínkách.

Syndrom náhlé noční smrti

Rodiny, kterým se povedlo před tímto režimem utéct, ale nedosáhly klidu. O tom svědčí několik případů záhadných úmrtí, ke kterým došlo, jak asi již nyní správně hádáte, právě ve spánku. Uprchlíky trápili noční můry a několik z nich se již skutečně neprobudilo. Přestože došlo k řadě několika záhadných úmrtí ve spánku, nikdo jim v té době nevěnoval přílišnou pozornost. 

Až později se začal tento nevysvětlitelný jev zkoumat a byl označen jako SADS (Sudden Arrhythmic Death Syndrome), někdy se o něm hovoří také jako o Sudden Unexpected Nocturnal Death Syndrome. Spočívá v tom, že u člověka během spánku dojde k zástavě srdce a zemře. Dosud ale není známá přesná příčina smrti. K určení diagnózy dochází vždy až po smrti pacienta a poté, co jsou vyloučeny ostatní příčiny úmrtí.

Psychologové se snažili prokázat souvislost mezi nočními můrami a tímto syndromem, nicméně neúspěšně. Děsivé je, že v sedmdesátých letech minulého století tento syndrom v jihovýchodní Asii zabil více mladých mužů než automobilové nehody.

Až si příště pustíte horor s Freddy Kruegerem, možná se vám v noci usínat o něco hůř…

Zdroje: Kinobox.cz, Wikipedia.org, CSFD.cz, ZdravotnickyDenik.cz, YouTube.com

Oblíbené