Spojte se s námi


Novinky

OSN kvůli vraždění civilistů přerušilo členství Ruska v Radě pro lidská práva

Valné shromáždění OSN, jež se konalo ve čtvrtek, schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřily Čína či Írán. Ukrajina naopak tento krok kvituje.

Publikováno

dne

Valné shromáždění OSN, jež se konalo ve čtvrtek, schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřily Čína či Írán. Ukrajina naopak tento krok kvituje.

Rusko musí kvůli své invazi na Ukrajinu čelit další nepříjemnosti. Valné shromáždění totiž i kvůli zprávám o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení jeho členství v Radě OSN pro lidská práva.

Schválení příslušného návrhu rezoluce podpořilo hned 93 států, proti jich bylo 24, dalších 58 států se hlasování zdrželo. Mezi státy, které s tímto krokem nesouhlasí, patřily Čína, Írán, Severní Korea, Kuba či Vietnam.

Hlasování se naopak zdržely Indie, Brazílie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt, Jižní Afrika, Irák, Katar či Kuvajt.

Ukrajina podle očekávání tento krok kvituje, Rusko je však proti. Výsledek hlasování je prý protiprávní. Rovněž se prý jedná o politicky motivovaný krok.

„Váleční zločinci nemají v orgánech OSN zaměřených na ochranu lidských práv co dělat. Děkujeme všem státům, které podpořily příslušnou rezoluci Valného shromáždění OSN a zvolily správnou stranu dějin,“ vyjádřil se na Twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Rusové hodlají dle slov mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova hájit dál své zájmy všemi legálními prostředky. Snímky z ukrajinského města Buča, kde bylo zavražděno přes 300 civilistů, označuje Rusko za podvrh.

Rada OSN pro lidská práva sdružuje 47 států, jasným cílem je chránit lidská práva po celém světě a řešit jejich porušování. Rusové v ní byli druhým rokem v rámci tříletého období.

Rusko je teprve druhým státem, který se pozastavení členství dostal. První byla Libye v roce 2011, když na jejím území docházelo k tvrdému potlačování protivládních protestů.

Zdroj: OSN, Reuters

Oblíbené