Spojte se s námi


Cestování

Oxford: anglické univerzitní město

Oxford je malé město v jižní Anglii, kde se nachází nejstarší anglicky mluvící univerzita na světě. Četné univerzitní budovy, knihovny, kostely a zelené plochy dodávají městu jedinečnou, poněkud kouzelnou atmosféru. Snad proto se Oxford objevuje ve všech filmových zpracováních „Harryho Pottera“.

Publikováno

dne

Oxford je malé město v jižní Anglii, kde se nachází nejstarší anglicky mluvící univerzita na světě. Četné univerzitní budovy, knihovny, kostely a zelené plochy dodávají městu jedinečnou, poněkud kouzelnou atmosféru. Snad proto se Oxford objevuje ve všech filmových zpracováních „Harryho Pottera“.

Počátky osídlení této oblasti sahají až do 9. století. Samotný název je odvozený ze dvou slov: ox (vůl) a ford (brod), neboť v té době zde byl brod spojující oba břehy řeky Temže. V průběhu staletí hrál Oxford důležitou politickou a náboženskou roli. Právě zde byly sepsané dokumenty považované za první ústavu v Británii nebo se zde odehrály důležité události při zrodu reformace. Od 12. století je město neodmyslitelně spjato s univerzitou. Pojďme se podívat, co zajímavého Oxford nabízí!

Univerzita Oxford

Nejstarší univerzita v anglicky mluvícím světě založili ve 12. století. Tvoří ji až 38 kolejí. Jsou přístupné veřejnosti, ale vyplatí se předem zjistit, kdy je možné je navštívit, a zaplatit za vstup. Vedle univerzity v Cambridge se umísťuje na předních místech nejrůznějších univerzitních žebříčků. Její budovy se spolu s částmi města staly kulisami mnoha filmů, například několika příběhů o Harrym Potterovi nebo X-menech.

Christ Church College

Nejslavnější kolej, součást Oxfordské univerzity. Od poloviny 16. století vychovává významné politické osobnosti (na Christ Church College vystudovalo 13 britských premiérů), filozofy (John Locke) nebo vědce (Albert Einstein). Kolej je spjata s anglikánskou církví a její kaple je zároveň katedrálou anglikánské diecéze v Oxfordu.

Kostel Panny Marie

Památka se nachází uprostřed města a zároveň univerzity. Výrazná věž (kterou je třeba vidět – pozor: 127 strmých schodů) se tyčí nad hlavní ulicí – High Street – a celou oblastí. Z vyhlídky na jejím vrcholu můžete obdivovat krásné panorama a architektonické fragmenty samotné věže: jedny z nejzajímavějších vyobrazení chrličů v Británii. Kromě toho, že kostel sloužil jako místo náboženských bohoslužeb, byl také arénou pro mnohá světská setkání, například pro udělování titulů či hodností.

Ashmolean Museum

Jedná se o první univerzitní muzeum na světě. Jeho jméno pochází od Eliase Ashmola, jehož vášní bylo sbírání nejrůznějších kuriozit: od starých mincí po vycpané exempláře dnes již vyhynulých druhů zvířat. Svou sbírku věnoval univerzitě, jejíž vedení postavilo první budovu budoucího muzea. Postupem času se sbírky rozrůstaly. Aby byly řádně vystavené, byly přestěhováné do nového sídla muzea na Beaumont Street.

Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní řeckou keramiku, předměty ze starověkého Egypta nebo Súdánu, housle legendárního houslaře Stradivaria, kresby a obrazy houslaře Stradivaria a další předměty: Stradivarius, kresby Michelangela nebo obrazy Picassa.

Bodleian Library a Radcliffe Camera

Hlavní knihovna Oxfordské univerzity. Je jednou z největších v Evropě a může se pochlubit knižní sbírkou čítající více než 12 milionů svazků. Kdyby se všechny regály spojily dohromady, jejich celková délka by přesáhla 180 km. Zajímavostí je, že od 17. století získala knihovna výtisk každé knihy vydané ve Velké Británii. V praxi se jedná o obrovskou čítárnu – protože z ní nelze externě půjčovat žádné publikace. Radcliffova kamera je čítárnou a obsahuje také sbírky angličtiny, historie a teologie.

Botanická zahrada

Jedná se o nejstarší zahradu ve Velké Británii a jednu z nejstarších na světě. Nachází se v samém srdci města, takže je oázou klidu a zeleně, kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta. Ve svých počátcích měla sloužit léčivým rostlinám. Dnes je její velkou částí „The Walled Garden“, která právě takovou flóru představuje. V Dolní zahradě se zase nachází široká škála ovocných stromů a keřů.

Není bez zajímavosti, že Lewis Carroll hledal v oxfordské botanické zahradě inspiraci při psaní Alenky v říši divů. Zahrada byla také oblíbeným místem odpočinku J. R. R. Tolkiena, který si oblíbil místo pod rakouskou borovicí. Tento druh byl údajně inspirací pro Enty v jeho nejslavnější trilogii Pán prstenů.

Zdroje: KursyAtas, GuruPodrozy, Redakce, Cestovani, LondonByan

Oblíbené