Zajímavosti
Pasažéři letu 8969 prožili Vánoce ve strachu. Místo Ježíška přišli do letadla teroristé, kteří neváhali zabíjet
Před třiceti lety si měla Evropa užívat vánoční pohody, místo toho byla bezpečnost statisíců lidí vážně ohrožena.
Před třiceti lety si měla Evropa užívat vánoční pohody, místo toho byla bezpečnost velkého množství lidí vážně ohrožena.
Let Airbusu A300 společnosti Air France na pravidelné lince z alžírského letiště Houari Boumedienne do Paříže se 24. prosince roku 1994 nesmazatelně zapsal do historie a jednou provždy změnil přístup k bezpečnosti v letecké dopravě. Cestující, kteří se těšili, jak ve francouzské metropoli zasednou ke štědrovečerní večeři, netušili, že v plánovaných 11:15 hodin středoevropského času jejich letadlo do Evropy nezamíří.
Štědrý den v zajetí teroristů
Krátce před startem ho totiž obsadili čtyři ozbrojení členové islamistické skupiny GIA (Ozbrojená islámská skupina) převlečení za alžírské policisty. V prvních chvílích nebyla jejich přítomnost nikomu nápadná. Dva z nich začali kontrolovat pasy, jeden šel do kokpitu a poslední zůstal na stráži. Jedna ze zkušených letušek si ale všimla, že jsou policisté ozbrojeni samopaly a to nebylo při běžně prováděných kontrolách obvyklé. Letadlo navíc mezitím dostalo povolení ke startu, nicméně posádka adekvátně nereagovala, což vzbudilo podezření u pozemních bezpečnostních jednotek. Ty vzápětí letadlo obklíčily.
Vidina idylických Vánoc se pro 220 cestujících a 12 členů posádky během pár vteřin rozplynula. V letadle se šířil strach a teroristé začali prostřednictvím kapitána letadla vyjednávat s úřady. Požadovali možnost odletět dle původního letového plánu do Paříže. Alžírská strana ovšem start jednoznačně zamítla. Na to únosci odpověděli výhružkou, že v letadle odpálí výbušniny.
Protože výhružky neměly patřičný dopad, donutili jednoho z pasažérů, shodou okolností alžírského vojáka, aby z letadla vystoupil, že bude venku tlumočit jejich požadavky. Muže však ještě na schodech nelítostně zastřelili a opět požadovali povolení ke startu do Paříže. To však stále nepřicházelo. Letadlo bylo odklíčeno speciálními jednotkami a uvěznění pasažéři trnuli hrůzou, k čemu se uchýlí únosci, případně, že přijde pokyn z alžírské strany, aby policie zaútočila. Francouzská strana mezi tím vyslala svoje protiteroristické jednotky na Mallorku. Souhlas k jejich přesunu přímo do Alžíru nedostala, snažila se tedy alespoň zajistit pozice někde poblíž.
Zatímco o pár set kilometrů dál zasedly rodiny ke štědrovečerní večeři, teroristé přistoupili k dalšímu kroku. Popravili při sestupování z letadla druhého cestujícího, tentokrát vietnamského diplomata. Alžírská strana ovšem neustoupila. Airbus zůstal na místě, pasažéři se uložili k neklidnému spánku, nikdo si netroufal odhadnout, co přinese 25. prosinec.
Boží hod ve znamení propuštění části cestujících
Vyjednávání obou stran pokračuje. Teroristé druhý den ráno propustili část pasažérů, jednalo se o ženy s dětmi a několik lidí, u nichž si to žádal zdravotní strav. Na palubě ovšem stále zůstává zhruba 170 lidí. Možnost vystoupit z letadla dostali také pasažéři alžírské národnosti. Ti však nabídky nevyužili, neboť panovaly obavy, že když zůstanou na palubě výhradně Evropané, teroristé je nelítostně zlikvidují.
Povolení ke startu stále nepřichází a navíc sahá alžírská strana odpoledne k dalšímu kroku. Protože se mezi tím podařilo odhalit totožnost únosců, kontaktovala vláda matku jejich velitele. Ta se pokusila přes řídící věž se synem spojit a přesvědčit ho, aby se vzdal. V reakci na takový nátlak se však teroristé uchýlili k dalšímu násilí, které stálo život jednoho z francouzských cestujících. Premiér Francie vzkázal alžírské straně, že má na rukou krev jejich občana. Hrozil konflikt na mezinárodní scéně a Alžír vydal povolení ke startu.
Noční let do Marseille
Teroristům je tedy umožněno odletět. Množství paliva ovšem na cestu do Paříže nestačí. Přece jenom stálo letadlo bezmála dva dny se zapnutou energetickou jednotkou. Pohonné hmoty by podle výpočtů měly vystačit na let do Marseille. Zazní tedy dohoda, že let bude směřován tam a na marseilleském letišti dojde k doplnění paliva nutného pro let do Paříže.
Je večer 25. 12. 1994 a letadlo po všech útrapách cestujících i posádky opouští alžírský vzdušný prostor. Kapitán si od velitele teroristů vyžádal slib, že nedojde k odpálení výbušnin během letu. Napadá vás, zda se dá někomu takovému věřit? Ale měli byste v dané situaci na výběr?
Do Marseille směřuje nejenom tragédií opředený let 8969 ale také francouzská protiteroristická jednotka, která byla doposud v plné pohotovosti na Mallorce. Členové elitní jednotky cestují dokonce stejným typem letadla, jaký mají právě v rukou teroristé. Pomůže jim to dokonale se připravit na plánovaný zásah.
26. prosince – drama v Marseille
Druhé největší město Francie se probouzí a na jeho letišti stojí stranou od používaných terminálů unesené letadlo, o němž se mezitím tajné služby dozvěděly, že má sloužit k teroristickému útoku na Paříž. Později bylo potvrzeno, že mělo explodovat nad samotným středem francouzské metropole. Jisté tedy je, že nesmí odletět.
Doplnění paliva se nekoná. Místo toho je teroristům přislíbena tisková konference s novináři, kteří se už několik hodin shromažďují v okolí. Zájem médií je pro členy teroristického hnutí samozřejmě žádoucí. Dožadují se konkrétně stanice CNN a souhlasí s přesunutím pasažérů do zadní části letadla. Dlouhé hodiny se však nic neděje.
Nervozita teroristů vrcholí. Ti donutí kapitána přejet s letadlem z opuštěné části letiště k terminálu. Odtud únosci zahájí střelbu na řídící věž. Francouzská protiteroristická jednotka obratem reaguje. V mžiku se k letadlu přemístí troje schody a na nich speciálně vycvičení policisté, kteří proniknou do letadla. Za použití slzných granátů a pokynů pro cestující, kteří si mají lehnout na zem pod sedadla, se strhne palba. Po dvaceti minutách jsou teroristé mrtví bez jakýchkoliv ztrát na životech pasažérů. Došlo pouze k lehčím zraněním třinácti cestujících, v rámci zásahové jednotky byl jeden člen raněn těžce a několik lehce. Francouzský premiér Édouard Balladur akci komentoval slovy: „Ani ve snu bych nedoufal, že to půjde tak dobře.“
Let 8969 už na informační tabuli nenajdete
Událost, která otřásla světem před třiceti lety, zůstává i dnes symbolem odvahy, kterou prokázali všichni zúčastnění od členů speciálních jednotek až po cestující. Let, jenž se změnil v boj o holý život, jednoznačně poukázal na nutnost dokonalé připravenosti bezpečnostních složek. Francouzské aerolinky se vzápětí rozhodly linku z Paříže do Alžíru přečíslovat, s číslem letu 8969 se tedy na této trase již nesetkáte.
Zdroje: Swatting hijackers away: The hijacking of Air France 8969 and the gign intervention, Letecké katastrofy, Tsi-mag
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Krimi případy: Mladá Laci Petersonová si manželského života užívala jen krátce. Právě její patrner ji poslal i s nenarozeným synem na smrt
-
Reality showpřed 2 dny
Finále Zrádců z pohledu výherkyně: Nicole stála jako tvrdé y a poslouchala nadávky Tuňáka a Sáry
-
Reality showpřed 2 dny
Vyřazené Denise z Bachelora se po Janovi nestýská a oznámila těhotenství
-
Filmy a seriálypřed 5 dny
Zabijáci sváteční nálady: Nejhorší vánoční filmy, které opravdu nechcete vidět