Spojte se s námi


Zajímavosti

Podmořské safari i tajemné sochy aneb Nejlepší divy přírody na světě

Nedávno se ke mě dostala jedna velmi zajímavá kniha – 500 divů světa. Tato výjimečná kniha představuje nejkrásnější a nejhodnotnější místa naší planety. Díky ní můžeme poznat fascinující města, obdivovat nádherné krajiny a přírodní památky, ale i objevit překvapivou rozmanitost světa zvířat.

Publikováno

dne

Nedávno se ke mě dostala jedna velmi zajímavá kniha – 500 divů světa. Tato výjimečná kniha představuje nejkrásnější a nejhodnotnější místa naší planety. Díky ní můžeme poznat fascinující města, obdivovat nádherné krajiny, přírodní památky, ale i překvapivou rozmanitost světa zvířat. Zde je pár míst, které mě nejvíc zaujaly.

Pírgos Diroú – podzemní zámek

Jeskyně Diros je hovorový název pro skupinu jeskyní nacházejících se nad stejnojmennou zátokou na západní straně poloostrova Mani. Patří k největším atrakcím Peloponésu. Můžete zde vidět jedny z nejkrásnějších stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů na světě.

Jeskyně je skutečným podzemním palácem. Propracované trůny, ozdobné baldachýny, obrovské postele, krby, celé komnaty zářící v odstínech kovově žluté, bílé a dokonce růžové barvy zůstanou navždy v paměti každého, kdo sem zavítá. Řekové si jsou dobře vědomi vzácného dědictví a vědí, jak je chránit před sběrateli a chuligány.

Medes – podmořské safari

Medeské ostrovy, které se nacházejí v srdci pobřeží Costa Brava ve Španělsku, jsou jednou z hlavních mořských rezervací flóry a fauny v západním Středomoří, jedinečnou oblastí pro návštěvníky a vysoce ceněnou destinací pro potápěče.

Ostrovy byly zapsány na seznam mořských rezervací v roce 1983. Od té doby se v oblasti podařilo obnovit mořské dno a mnoho mořských i suchozemských druhů rostlin a živočichů, kterým dříve hrozilo vyhynutí. Potěšení z potápění a plavby lodí v této nádherné mořské scenérii je proto velkým důvodem, proč je tato oblast ideálním místem pro dovolenou.

Algarve – pláže na konci světa

Jižní konec Portugalska je zemí, kterou vyhloubily vlny Atlantiku a bouřlivá historie setkávání evropských a severoafrických kultur. Algarve – kdysi na okraji, poněkud izolované a nepochopené obyvateli zbytku země blíže Lisabonu – však již několik desetiletí zažívá turistický boom a na mnoha místech nabízí klid a autentický kolorit.

Název Algarve znamená „Západ“ a pochází ze středověké provincie, kterou Arabové nazývali al-Gharb al-Andalus neboli „Západní Andalusie“, a právě Andalusií nazývali Maurové celý Pyrenejský poloostrov, když jej dobyli.

Mys Roca – zde se místy mění hladina podzemní vody

Cabo da Roca, nejzápadnější bod Evropy, který byl v 11. století dokonce označován za „konec světa“, se časem ukázal být jen vstupní branou k velkým objevům Portugalců. Dnes ohromuje svými nádhernými útesy a divokou přírodou. Hned u mysu se nachází jedna z nejkrásnějších pláží v okolí Lisabonu.

Mys Cabo da Roca se nachází na samém konci pobřeží známého jako Portugalská riviéra, pouhých 40 km od Lisabonu. Cabo da Roca je ve skutečnosti začátkem neobyčejného horského pásma obklopujícího Lisabon, pohoří Serra da Sintra, které skrývá nesmírně krásnou Sintru.

Přírodní rezervace Manas – tropy s výhledem na Himaláje

Národní park Manas byl založený na severovýchodě Indie v roce 1990. Chráněné území bylo v roce 1985 vyhlášeno světovým dědictvím UNESCO v rámci tehdejší přírodní rezervace Manas. Národní park Manas je domovem mnoha druhů ptáků a savců.

Národní park Manas leží na úpatí východního himálajského řetězce. Je rozdělený na tři oblasti – západní oblast se nachází v Panbari, střední oblast v Bansbari a východní oblast poblíž Pathsaly. Jednotlivé oblasti národního parku Manas nejsou navzájem příliš propojeny.

Nil – řeka života

Jaká je nejdelší řeka v Africe? Samozřejmě populární Nil, který je dlouhý 6671 kilometrů. Nil je druhou nejdelší řekou na světě – hned po Amazonce, která protéká Jižní Amerikou a měří 6992 kilometrů. Pro Egypťany byl Nil kdysi více než jen řekou. Byl základem pro rozvoj zemědělství a celého hospodářství. Ne nadarmo se nejdelší africké řece před lety říkalo „řeka života“.

Velikonoční ostrov – tajemství soch

Velikonoční ostrov v Tichém oceánu je proslulý zejména svými podivně vypadajícími sochami moai. Připomínají protáhlou lidskou hlavu bez těla a váží několik tun. Toto jedno z nejodlehlejších míst na světě patří k nejexotičtějším destinacím – turisty láká zejména svými jedinečnými památkami a kulturou původních obyvatel.

Moai v jazyce Rapa Nui znamená „socha“. Jejich význam a způsob přepravy z lomu na pobřeží zůstával dlouho záhadou. Obyvatelé ostrova věřili, že jejich náčelníci jsou potomky bohů a po smrti se opět stanou božskými bytostmi. Sochy moai měly dočasně uchovat jejich duše, které měly ostrovanům pomáhat. Svým způsobem se podobají lidem, ale nemají nohy a jejich hlavy jsou v nepoměru k trupu.

Papua Nová Guinea – země rajských ptáků

Papua Nová Guinea se označuje za zemi rajských ptáků a kamenných seker, ale také za zemi duchů a magie. V roce 1885 byla východní polovina Nové Guineje, druhého největšího ostrova světa, rozdělena mezi Německo (sever) a Velkou Británii (jih).

Chameleon třírohý

Charakteristické tři rohy na hlavě, z nichž dva jsou nad očima a jeden vyrůstá z horní čelisti. Tyto rohy mají pouze samci. Samice je buď nemají, nebo je mají silně redukované. Podél páteře je patrný hřeben složený z trojúhelníkových výrůstků. Na hlavě je rovněž patrná malá přilba. Kůže je zelenavě zbarvená, hlava je zelená nebo hnědavá. se vyskytuje v tropické Africe. Tento plaz žije v deštných pralesích Keni a Tanzanie. Byl zavlečený na Havajské ostrovy.

Zdroje: Redakce, 500cudowswiata

Oblíbené