Spojte se s námi


Filmy a seriály

Polární základna, extrémní podmínky, vědci a kamery. Český dokument odhalí drsnou krásu antarktické krajiny

Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument se odvysílal na programu ČT2 29. října, a je dostupný i v iVysílání.

Publikováno

dne

Česká republika patří mezi jeden z šestadvaceti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech.

Česká republika patří mezi exkluzivní skupinu 26 států světa, které disponují vědeckou základnou na Antarktidě. Jedná se o českou antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, která byla založena Masarykovou univerzitou v Brně. Stanice funguje již patnáct let jako místo špičkového výzkumu. Vědci zde sledují dopad klimatických změn a jejich vliv na Antarktidu ale i na území České republiky. Tento významný projekt nám přiblíží dokument Čeští vědci v Antarktidě od režiséra Petra Horkého.

Dokument Čeští vědci v Antarktidě

Dokument Čeští vědci v Antarktidě zachycuje práci českých vědců a jejich způsob uvažování o globálních změnách, které ovlivní život na celé planetě. Dechberoucí scenérie bílého kontinentu jsou působivou kulisou pro příběhy o odvaze a jejich odhodlání v extrémních podmínkách. Dokument nabízí unikátní pohled na výzkum, který odhaluje příčiny a důsledky klimatických změn s celosvětovým dosahem.

Unikátní práci vědců na české polární stanici zdůrazňuje i kreativní producentka Martina Šantavá. Film divákům zprostředkuje pohled na místa a výzkumy, které jsou pro běžného člověka nepřístupné.

„Jsem velmi ráda, že jsme se jako dokumentaristé České televize mohli tohoto projektu ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zúčastnit, a divákům tak zprostředkovat pohled na místa a výzkum, k nimž se běžně nikdo z nás nedostane. Byla jsem zaskočena, že vlastní příprava na celou expedici je mnohonásobně delší a náročnější než samotná práce vědců na místě,“ uvádí kreativní producentka Martina Šantavá.

Dokument zachytil vědecké úspěchy, kterých čeští výzkumníci dosáhli během 20 let existence stanice. Mezi hlavní oblasti výzkumu patří tání ledovců, vliv klimatických změn na biologickou rozmanitost nebo studie bezledových oblastí. Tyto poznatky mají zásadní význam pro pochopení současného stavu klimatu i jeho budoucí vývoj.

Natáčení dokumentu

Během celého natáčení strávil režisér Petr Horký a celý jeho tým dva měsíce na základně Johanna Gregora Mendela. Díky jejich pobytu vznikly detailní záběry vědecké práce a také unikátní pohled na jednu z největších odledněných oblastí v Antarktidě.

„Práce na tomto filmu mi umožnila poznat nádherné pobřežní oblasti, a dokonce jednu z největších odledněných lokalit. Možnost navštívit českou stanici byla něco naprosto výjimečného. Seznámili jsme se s vědeckými projekty, které obstojí na světové úrovni. Dva měsíce jsme se podíleli na každodenních úkolech a zaznamenávali tamní odbornou práci, což beru jako potěšení a službu české vědě. Byla to krásná zkušenost,“ popisuje režisér Petr Horký.

Diváci se mohou těšit na jedinečné záběry, které přiblíží život na bílém kontinentu. Dokument ukazuje, že věda nejsou jen data a výsledky, ale i lidské úsilí a odhodlání překonat nepředstavitelné překážky.

Polární stanice v extrémních podmínkách kolem jižního pólu představuje jedinečnou příležitost pro vědce, kteří zde mohou sledovat přímé důsledky klimatických změn. Dokument tak přináší nejen vědecká data, ale také otázky týkající se vlivu těchto změn na budoucnost naší planety. Kromě odborné práce se film věnuje i výzvám, které souvisejí s logistikou a přípravou expedic do tak náročného prostředí.

Dokument Čeští vědci v Antarktidě vznikl ve spolupráci České televize a Masarykovy univerzity. Jeho vysílání umožní divákům nahlédnout do světa vědy i do jednoho z nejkrásnějších a nejnepřístupnějších koutů světa. Film je inspirativním důkazem, že česká věda může obstát na globální úrovni a přispívat k lepšímu porozumění naší planetě.

zdroj: Česká televize, Martina Šantavá, Petr Horký

Oblíbené