Spojte se s námi


Cestování

Poznejte zajímavosti a příběhy, jež dělají z Bratislavy jedinečné místo na mapě Evropy

Provedeme vás těmi nejúžasnějšími atrakcemi, jež nesmíte v Bratislavě minout. Avšak vězte, že jeden den vám na prohlídku tohoto slovenského města rozhodně stačit nebude. Co nevynechat v Bratislavě? Určitě Bratislavský hrad anebo také sochu Čumila.

Publikováno

dne

Provedeme vás těmi nejúžasnějšími atrakcemi, jež nesmíte v Bratislavě minout. Avšak vězte, že jeden den vám na prohlídku tohoto slovenského města rozhodně stačit nebude. Co nevynechat v Bratislavě? Určitě Bratislavský hrad anebo také sochu Čumila.

Bratislava – pojďte s námi na procházku

Hlavní město Slovenska je bohaté na památky, které stojí za to vidět. Mezi ně zaručeně patří Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Primaciálny palác či Slovenská národní galerie. Děti nadchne bratislavská zoologická zahrada, kde mohou krmit lamy z ruky,  stejně tak jako dechberoucí vyhlídka z UFO!

Rozhodování, kam na výlet s dětmi v Bratislavě, vám ještě ztížíme. Skvělé prožitky slibuje TARZANIA AUPARK anebo také Tripland, jenž se chlubí galerií optických iluzí a klamů. Ale pěkně popořádku.

Bratislavský hrad byl vyhlášen národní kulturní památkou číslo 1

Dominanta Bratislavy se majestátně vypíná na ostrohu malokarpatského hřebenu na levém břehu řeky Dunaje. První pojmenování hradu a města „Brezalauspurch“ pochází již z roku 907 a najdeme ho v Salcburských letopisech. I když hrad ležel v průsečíku důležitých obchodních cest a býval skvělým strategickým místem, časem došlo k jeho úpadku. Přičinil se o něj hlavně Josef II., syn panovnice Marie Terezie. Jakmile nastoupil na trůn, rozhodl o přesunutí zemských úřadů z Bratislavy do Budína.

Tím dochází postupně k degradaci hradu, kdy byl coby nepotřebný majetek dokonce prohlášen za erár. Další ránu mu zasadila vojenská správa, když prostory hradu přebudovala na ubytovny vojáků. Smutný příběh teatrálního Bratislavského hradu dovršily obrovské škody způsobené francouzským dělostřelectvem během napoleonské války. Zkázu dovršil požár v roce 1811.

Nicméně od roku 1953 začala rekonstrukce celého hradního areálu. K roku 2018 spolkla rekonstrukce hradu a okolních prostor 118 milionů EUR. Z ruiny se vyloupl zářící skvost sloužící nejen pro reprezentační účely, ale prostor tohoto novodobého klenotu využívají jak Bratislavané, tak i vděční turisté k vycházkám. Je odtud krásný výlet na historické jádro města a ohromující Dunaj. Proč ohromující?

Dunaj má totiž několik nej

  • Dunaj je druhou nejdelší řekou Evropy
  • Protéká územím deseti zemí
  • Leží na něm nejvíce hlavních měst: Vídeň, Bratislava, Budapešť, Bělehrad
  • Je třicátou nejdelší řekou na světě
  • Na jeho povodí se nalézá dvacet států

Bratislava: Pitoreskní pouliční sochy

Oblíbenými zastávkami turistů jsou bratislavské sochy, u kterých se s úsměvem nechávají zvěčnit. Určitě vás zaujme bronzová socha Čumila, jejímž autorem je Viktor Hulík. Jen se musíte dívat směrem dolů. Čumil totiž vylézá z kanálu a s hlavou položenou na rukách prostě čumí. Je to vážně jedna z největších atrakcí Bratislavy. Když se nebudete řádně dívat na cestu, zakopnete o  něho v centru města.

K Čumilovi neodmyslitelně patří další sochy spojené s historií Bratislavy, jako jsou například:

  • Napoleonův voják – opírá se o lavičku na hlavním náměstí
  • Hans Christian Andersen – pohádkáře najdete na Hviezdoslavovém náměstí a jakou má spojitost s hlavním  městem? Vypráví se, že ho Bratislava inspirovala ve tvorbě pohádkových příběhů
  • Paparazzi – nápaditá socha v nadživotní velikosti držící v rukách fotoaparát číhá na turisty ve vyhlídkové restauraci UFO na Mostě SNP. Autorem je Mgr. Art. Radko Mačuha
  • Schöne Náci – bratislavský týpek, který se rád toulal bratislavskými ulicemi ve fraku, na hlavě cylindr, v ruce elegantní hůlku. Přičemž všechny na potkání zdravil. Jedná se o skutečného obyvatele Bratislavy. Žil na počátku 20. století a do mysli místních se zapsal svým uhlazeným oblečením a neustálými pozdravy. Figuru ztvárnil akademický sochař Juraj Meliš

Bratislava a symbolická UFO vyhlídková plošina s restaurací

Jakmile nastane čas na kávičku, určitě se dopravte na Most SNP, kde se nachází neotřelá vyhlídková plošina s restaurací. Výtah vás vyveze během 45 sekund na vyhlídku. Ptačí perspektiva vám nabídne nádherná panoramata. Připravte se ale na to, že ten pohled si zaplatíte. Vstupenky zakoupíte ve vstupní recepci.

Náš tip: Pokud plánujete prohlídku Bratislavy ve všední dny, doporučujeme zařadit vyhlídkové UFO na dopoledne. V době od 10–13 hodin totiž na každém vstupném ušetříte zhruba dvě EUR a to se v případě vícečlenné rodiny třeba i vyplatí.

Těšíte se na vyhlášené brynzové halušky?

Na Slovensku nemůžete vynechat návštěvu koliby či restaurace, kde nabízejí národní jídlo. Halušky a pirohy umějí přímo skvěle.  K brynzovým haluškám se podává zpravidla žinčica, což je tradiční slovenský nápoj z ovčího mléka podobný kefíru.

Kdo nezvládá mléčnou příchuť, objedná si halušky se zelím. A takové horké halušky se zelím, přelité voňavou rozpečenou slaninkou, to je prostě lahoda. Jsou to vlastně takové malé šištičky z bramborového těsta uvařené ve slané vodě. A jakmile se smíchají s dalšími ingrediencemi, vaše chuťové pohárky se naplní až po okraj.

Osobně halušky se zelím anebo s tvarohem doma připravuji, ale věřte, že na Slovensku si na nich pochutnám mnohem víc. Prostě tam patří. Stejně tak zkuste živáňskou, ochutnejte pravou parenicu či korbáčiky a poznáte, že chutnají úplně jinak, než když je koupíte v Čechách v supermarketu.

Malý slovníček na závěr:

  • Paradajky – rajčata
  • Rezeň – řízek
  • Liptovské droby – smažené „jitrnice“ ze směsi brambor a škvarků
  • Zemiaková baba anebo haruľa – bramboráky
  • Parené buchty – plněné knedlíky
  • Zemiaky – brambory
  • Čučoriedky – borůvky
  • a jen pro zasmání: Drevokocúr má značit veverku. Nicméně drevokocúr začal žít svůj internetový život přesto, že slovensky se veverka řekne prostě veverička. Jak slovo drevokocúr vzniklo? „Připisuje se hned několika tvůrcům – Horníčkovi, Menšíkovi, Krampolovi,“ uvádí jazykovědkyně Mira Nábělková.

Kapustnica, šošovica či fazulačka s údeným mäsom

Dáváte-li přednost polévkám, pak prostě musíte ochutnat pravou slovenskou kapustnicu. Hustou polévku z kysaného zelí, smetany, hub a nechybí ani dobře vyuzená klobáska. Anebo hustá šošovicová či fazulová polévka chutnají taktéž skvěle. A to vše spláchněte dobře vychlazeným pivem anebo voňavou borovičkou.

Na závěr vám přejeme skvělé chuťové i cestovatelské zážitky u našich slovenských sousedů.

Zdroje: Redakce, travelking.cz, Bratislava.sk

Oblíbené