Spojte se s námi


Zajímavosti

Příběh značky: Opavská Fidorka dominuje na trhu více než sto let

Slezské město Opava se může pyšnit jedním ze svých pokladů. První Fidorky se začaly prodávat v období první republiky, jejich původ však sahá až do poloviny 19. století. Právě v tomto období začal péct sušenky Kasper Fiedor, kterého následovali jeho syn a další rodinní příslušníci.

Publikováno

dne

Slezské město Opava se může pyšnit jedním ze svých pokladů. První Fidorky se začaly prodávat v období první republiky, jejich původ však sahá až do poloviny 19. století. Právě v tomto období začal péct sušenky Kasper Fiedor, kterého následovali jeho syn a další rodinní příslušníci.

Znáte to – zrovna procházíte uličkami v obchodě a narazíte na kouzelnou uličku plnou sladkostí – v ten moment přibude do Vašeho nákupního košíku několik položek, které jste neměli ve svém seznamu potravin. Velmi často bývají těmito položkami sladkosti, a dle statistik patří Fidorky mezi hojně vybíranou položky.

Počátky legendy: Jak Fidorka vznikla

Základní stavební kámen Fidorky byl položen v roce 1838, když se Kasper Fiedor oženil s Amálií. Tehdejší soukeník Kasper neměl příliš úspěšnou kariéru ve své branži, což vedlo jeho ženu Amálii k zásadnímu rozhodnutí – v roce 1840 začít péct kulaté oplatky slazené cukrem. Tento tah se ukázal jako klíčový a o oplatky začal být enormní zájem.

Kasper pomáhal své ženě dlouhých dvanáct let, dokud se nerozhodl zanechat nadobro svého řemesla a věnovat se naplno výrobě oplatek. V té době oběma rodičům pomáhala dcera Marie. Další tři synové – Karl, Johann a Theodor – měli
k tomuto povolání velmi daleko.

Nejmladší syn Theodor našel svou vášeň v knihách a stal se knihařem. Kvůli své vášni si založil živnost. V roce 1879 se oženil, což byla radostná zpráva – radost netrvala dlouho, v onen rok, 16. prosince 1879, zemřel Kasper Fiedor na mrtvici. Tato tragédie rozhýbala věci správným směrem

Rodinná odysea: Od krize k rozkvětu

Po smrti Kaspera Fiedora se rozhodl jeho syn Theodor zachránit rodinné podnikání. Zajistil potřebné prostory a investoval do nového vybavení, aby mohl začít vyrábět sladkosti ve velkém. Brzy následovali Theodora i jeho tři synové – Anton, Oskar a Theodor ml.

Podnik prosperoval, dokud nedošlo k další rodinné tragické události. 25. ledna 1887 zemřel Theodor Fiedor na selhání ledvin. Podnik tak připadl vdově Marii
a jejím třem společným synům. Úmrtí Theodora st. vedlo k dalším investicím do zlepšení provozu. Podnikatelské vlohy Marie vedly ke stále zvyšující se poptávce.

Tehdejší výrobní prostory nedostačovaly poptávce, proto došlo k přestěhování výroby do větších prostorů. Po odkupu domů následovalo jeho zbourání
a vybudování nové továrny – v roce 1902 byla oplatkárna uvedena do provozu.

Další důležitý milník nastal v období před první světovou válku. Další rozšíření podniku a jeho zlepšování zvýšily dosah odběratelů rodinného podniku. V té době zaměstnával podnik 60 zaměstnanců a výrobky (dortové oplatky, perníčky, sušenky, … ) získaly nové odběratele i mimo hranice (Uhry, Rakousko, Slezsko nebo Halič).

Zlatá éra: Fidorka v období mezi oběma světovými válkami

Po smrti Marie se ujali podniku její synové, respektive nejstarší z nich – Oskar. Bohužel, tehdejší první světová válka měla za následek pozastavení výroby zhruba na dva roky. Oskarovi pomohl v podnikání Theodor, se kterým investovali do další modernizace. V roce 1926 se z firmy stala společnost s ručením omezeným „Theodor Fiedor“.

I po organizačních změnách ve společnosti nadále zůstalo hlavní slovo bratrům jako pokračovatelům rodinného podniku. Před druhou světovou válkou zažila společnost nejlepší léta. Zvětšila se nejenom výroba, ale také počet zaměstnanců – v roce 1931 zde pracovalo 380 až 450 dělnic. Dalších jedenáct zaměstnanců pracovalo v kancelářích.

Od konce dvacátých let 20. století začala společnost prodávat novinky: měchurky, neapolitánky, vafle, miňonky… a také Fidorky!

Politické změny vedly ke znárodnění firmy

Bratři Fiedorovi přežili druhou světovou válku a s nimi i továrna. Bohužel, Fiedorovi byli jako Němci vyhoštěni z Československa. Osud Fiedorových není znám, zato jejich rodinný podnik byl znárodněn roku 1948. Po sametové revoluci byl prosperující podnik rozdělen mezi Nestlé a Danone.

V novém tisíciletí připadl podnik do amerických rukou (Kraft Foods) a od roku 2012 pod Mondelez International. I přes opravdu zajímavý příběh zakladatelů
a jejich pokračovatelů, Fidorka dodnes zůstala na trhu a dělá radost každému, kdo si ji zakoupí a následně ochutná.

Fidorka dnes: Tradiční chuť s neustálým vylepšováním

Stejně jako byl dynamický příběh firmy, její rozšiřování prostorů a modernizace zařízení, i samotná Fidorka prošla mnoha změnami. Fidorka mění nejenom své příchutě a připravuje různé speciální edice, ale rovněž i design svých obalů.

Fidorka se dodnes vyrábí v Opavě a každoročně vyrábí přes 30 milionů kusů této lahodné sladkosti v Česku a na Slovensku. Fidorky můžeme spatřit také
v zahraničí. Fidorka inspirovala některé konkurenty natolik, že se ji snažili napodobit. Například obchodní řetězec Penny vydal kulaté oplatky pod názvem „Barborka“.

Fidorka je tedy na trhu více než sto let a jedno je jisté – přežila dvě světové války, přežije cokoliv! Její neodolatelnou chuť nelze s ničím jiným zaměnit a buďme rádi, že se můžeme pyšnit tímto pokladem, ačkoli její kořeny sahají do německé rodiny a v současnosti spadá pod mezinárodní koncern.

Zdroje: 100+1, Kupi, Fidorka, Kudyznudy

Oblíbené