Spojte se s námi


Historie

První kino v Praze – 1907, aneb revoluce zábavy v ČR

Jak se Pražané bavili před více než 100 lety? A co způsobilo, že začali hromadně navštěvovat promítací sály? První kino v ČR, otevřené v roce 1907, bylo malým zázrakem doby. Pojďme společně nahlédnout do jeho fascinující historie!

Publikováno

dne

Jak se Pražané bavili před více než 100 lety? A co způsobilo, že začali hromadně navštěvovat promítací sály? První kino v Praze, otevřené v roce 1907, bylo malým zázrakem doby. Pojďme společně nahlédnout do jeho fascinující historie!

První kino v Praze – revoluce filmového umění v ČR

V roce 1907 zažilo hlavní město Praha událost, která změnila zábavní průmysl, a to otevření prvního stálého kina na našem území. A kdo za tímto krokem stál? Charismatický muž jménem Viktor Ponrepo, který věřil v magii pohyblivých obrázků.

Otevření kina bylo tehdy odvážným počinem. Lidé sice znali cestovní promítání na jarmarcích, ale představa stálého sálu věnovaného pouze kinematografu byla průlomová.

Viktor Ponrepo: Muž, který Praze představil promítačku

Za prvním kinem v ČR stál průkopník Viktor Ponrepo, vlastním jménem Dismas Šlambor. Tento kouzelník a technický nadšenec objevil kinematografii díky svým cestám po Evropě. Inspirován Paříží se rozhodl přenést tento moderní zázrak i do Prahy.

Viktor otevřel své kino v domě U Modré štiky na Karlově náměstí. Ačkoliv začátky nebyly jednoduché, jelikož návštěvníci netušili, co od promítání očekávat, postupně si sál získal své věrné diváky.

Jak fungovalo první kino?

První kino v Praze nebylo luxusní záležitostí. Sál byl skromný, vybavený jednoduchými lavicemi a promítací technikou, která byla na svou dobu nadčasová. Promítaly se černobílé němé filmy doplněné živým hudebním doprovodem, většinou klavíru nebo malého orchestru.

Filmy byly krátké, často jen několik minut, a diváci si zvykali na nový typ zábavy. Mezi první promítané snímky patřily zejména dokumenty, grotesky a filmy bratří Lumiérů, kteří inspirovali celý svět.

Proč to byl revoluční krok?

Otevření kina znamenalo začátek nové éry zábavy. Lidé mohli vidět vzdálené kouty světa, zažít příběhy z jiných kultur a obdivovat technické vymoženosti doby. Kinematografie rychle získala na popularitě a pan Ponrepo se stal legendou.

On totiž nejen promítal filmy, ale také divákům vysvětloval, co se děje na plátně. Jeho osobní nadšení bylo jedním z klíčových faktorů, proč si Pražané jeho kino oblíbili.

Zajímavosti o prvním kině v Praze

  • Jméno „Ponrepo“ vzniklo jako umělecký pseudonym inspirovaný francouzským šlechticem.
  • Ponrepo kino fungovalo i během první světové války a stalo se místem, kde si lidé mohli odpočinout od reality.
  • Jeho původní název zněl Divadlo živých fotografií.
  • Hudební doprovod byl tak důležitý, že kvalitní pianista mohl být stejně populární jako promítané filmy.

Dědictví, které trvá dodnes

Dobrá zpráva pro milovníky historie i filmu – kino Ponrepo je stále v provozu a funguje jako součást Národního filmového archivu. Nachází se v historickém areálu Konvikt v Bartolomějské ulici v Praze. Ponrepo dnes nabízí jedinečný program zahrnující klasické i méně známé filmy, často promítané z původního filmového pásu.

Nejstarší kino na světě: Eden Theatre ve Francii

I když Kino Ponrepo bylo prvním stálým kinem v Česku, světové prvenství drží Eden Theatre v La Ciotat ve Francii. Otevřeno bylo již v roce 1899 a stalo se místem, kde bratři Lumiérové, pionýři kinematografie, pořádali své historické projekce. Tento kinematografický skvost si zachoval svůj historický šarm a dodnes hostí příležitostná promítání a kulturní akce.

Závěr: První kino v Praze můžete navštívit i dnes

Otevření prvního kina v ČR bylo milníkem, který odstartoval revoluci ve světě zábavy. Díky odvaze Viktora Ponrepa a jeho vizím se Praha stala součástí světové kinematografie. Co by asi řekl dnes, kdyby viděl moderní 3D sály a streamovací služby?

Když příště navštívíte kino, vzpomeňte si, že to všechno začalo v roce 1907, v malém sále s kouzlem, které ani čas nevymaže.

Zdroje: Kudy z nudy, Blesk, Stoplusjednička, France24

Oblíbené