Spojte se s námi


Hudba

Queen a opomíjené hity: Debut, který neprorazil, výlet do vesmíru či „pokračování“ Bohemian Rhapsody

Queen jsou kapelou, která se zapsala do historie světové hudby. Britská skupina vydala velké množství skvělých písní, některé z nich se staly nesmrtelnými hity. Jiné však zůstávají dodnes neprávem opomíjeny. V novém seriálu Opomíjené hity se podíváme na ty nejlepší skladby z dílny Queen, které si zaslouží větší pozornost.

Publikováno

dne

Queen jsou kapelou, která se zapsala do historie světové hudby. Britská skupina vydala velké množství skvělých písní, některé z nich se staly nesmrtelnými hity. Jiné však zůstávají dodnes neprávem opomíjeny. V novém seriálu Opomíjené hity se podíváme na ty nejlepší skladby z dílny Queen, které si zaslouží větší pozornost.

Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, We Will Rock You, Don’t Stop Me Now, I Want It All… Kdybychom měli vyjmenovat všechny velké hity kapely Queen, byli bychom tu velice dlouho.

Britská kapela dala dohromady mnoho fantastických skladeb. Některé se dočkaly skutečně velkého uznání a velké pozornosti, jiné bohužel zůstaly tak trochu ve stínu.

Hudba Queen je přitom natolik geniální, že i mezi těmi méně známými skladbami najdeme skutečné perly. Mnohdy se nejedná o prvoplánové hity, chytlavost je potřeba v některých písních vyloženě hledat a skutečně se to vyplatí.

Ne každý dobrý song je nutně hit. Queen navíc neuznávali škatulky a podle toho také jejich tvorba vypadala. Je jedinečná, kombinuje dříve nemyslitelné. Stojí za zkoumání.

Queen – ’39

Hudebně zdánlivě možná na poměry Queen trochu jednodušší skladba, nicméně s obrovským kouzlem a nesmírně zajímavou atmosférou. Na YouTube nemá ani 10 milionů zhlédnutí, o něco větší popularitě se těší na Spotify (přes 62 milionů poslechů). Najdeme ji na albu A Night at the Opera z roku 1976.

Píseň napsal kytarista Brian May, sám ji zařadil do kolonky sci-fi folk. Promítl do ní své studium astrofyziky. Text totiž pojednává o astronautovi, který cestuje vesmírem téměř rychlostí světla a zatímco on zestárl o rok, na naší planetě za tu dobu uplynulo 100 let.

Queen – The Millionaire Waltz

Mnohem méně známější a kratší Bohemian Rhapsody? Svým způsobem. The Millionaire Waltz má některé podobné prvky. Podobnosti s legendární skladbou vnímají v komentářích také fanoušci. Bohemian Rhapsody vyšla o rok dříve. Tuto skladbu by tedy šlo hudebně vnímat jako potenciální pokračování, byť spolu v kontextu nemají nic společného.

Každopádně, podobu můžeme shledat v zajímavých žánrových a rytmických přechodech, dalšími specifiky jsou vyčnívající baskytara, vynikající Brian May a jeho kytarové linky. Tady si Freddie Mercury s kapelou při tvorbě vyhrál.

Rozhodně by si tato skladba zasloužila větší pozornost. Najdeme ji na albu A Day At The Race z roku 1976, na YouTube má něco málo přes 5 milionů poslechů, na platformě Spotify prozatím nedosáhla ani na 9 a půl milionů.

Co se týká textu, tak ten pojednává o tehdejším manažerovi kapely Queen či Eltona Johna, který pomohl britské skupině zvládnout těžké časy.

Queen – Scandal

Další věc z dílny Briana Maye. Scandal bychom našli na desce Miracle z roku 1989. Na YouTube má pouze 19 milionů zhlédnutí, na Spotify dokonce pouze zhruba 7 a půl. Zasloužila by si ale rozhodně více.

Odpovídající době, v níž byla nahrána. Být to skladba jiné kapely, možná by byla jejím největším hitem. Ne však v případě Queen.

Jednalo se o reakci na vztah členů kapely s médii, když se v tehdejším tisku hojně spekulovalo a psalo o osobním životě Maye a zdraví zpěváka Freddieho Mercuryho.

Queen – It’s Late

Deska News of the World nabídla hity jako We Will Rock You či We Are the Champions. Nelze se tedy divit, že některé další skladby zůstaly značně v pozadí. Včetně písně It’s Late, kterou napsal Brian May.

Na YouTube nemá ani 3 a půl milionu zhlédnutí, na Spotify se může pochlubit více než 23 miliony poslechy. Zasloužila by rozhodně více. Chytlavá melodie, skvělý kytarový riff a všeobjímající zpěv. Další mistrovské dílo.

Tentokráte May do skladby promítl blížící se konec jeho vztahu, o čemž tedy pojednává text.

Queen – It’s a Hard Life

Skladba z alba The Works z roku 1984 je v tomto seznamu jedinou, která ve své době dosahovala zajímavých úspěchů. V žebříčku britských hitparád se tehdy dostala na šesté místo, v Irsku se dostala na druhou příčku a v Nizozemsku na dvacáté.

Kapela ji dokonce zařadila na své druhé kompilační album Greatest Hits II. Nicméně přesto píseň z dílny Freddieho Mercuryho na streamovacích platformách nemá kdovíjaká čísla. Na YouTube pouze 36 milionů zhlédnutí, na Spotify 74 milionů poslechů.

Krásná balada byla na dané desce jistým návratem do minulosti kapely, jelikož v ní nejsou použity žádné syntetizátory a jednalo se o jakýsi návrat k tradičnímu zvuku Queen. Ostatně Queen v 70. a 80. letech jsou v podstatě dvě odlišné kapely.

Queen – Keep Yourself Alive

Výjimečná píseň. Už jen tím, že se jedná o vůbec první singl kapely Queen. Má ji na svědomí Brian May. Jedná se o úvodní skladbu první desky Queen se stejnojmenným názvem z roku 1973.

Dnes naprostá rocková klasika, v době debutu ale nezaujala. Spíše byla ignorována, v rámci hitparád neprorazila. Nicméně magazín Rolling Stone ji v roce 2008 zařadil na 31. místo v rámci žebříčku 100 nejlepších kytarových písní všech dob.

A dnešní čísla? Bohužel nic moc. Na YouTube pouze 20 milionů zhlédnutí, na Spotify necelých 6 a půl milionů poslechů.

Zdroj: Queen, Spotify, YouTube, Songfacts

Oblíbené