Spojte se s námi


Lifestyle

Smějte se, prodloužíte si život. Smích může uzdravit nejen duši, ale také srdce. Co ukázala nová studie?

Smích je zdravý, to už dávno víme. Čím více se smějeme, tím více se vyplavuje hormonu štěstí. Pokud máte upřímnou radost, ať je z to čehokoli, posilujete nejen své mimické svaly, ale také jiné orgány.

Publikováno

dne

Smích je zdravý, to už dávno víme. Čím více se smějeme, tím více se vyplavuje hormonu štěstí. Pokud máte upřímnou radost, ať je z to čehokoli, posilujete nejen své mimické svaly, ale také jiné orgány.

Smích nejvíce léčí duši. Když vás něco rozesměje, zapomenete na starosti nebo protivného souseda, který vás naštval. A smích dokáže vyléčit i nemocné srdce. S touto zprávou, která by mohla znamenat velký přelom, přišli vědci. Studie byla velmi specifická.

Navýšení funkční kapacity kardiovaskulárního systému

Vědci z nemocnice v brazilském Porto Alegre provedli průzkum, uvedl server Independent. Zjistilo se, že terapie smíchem může zvýšit funkční kapacitu kardiovaskulárního systému, kam nepatří jen srdce, ale také plíce, tepny nebo žíly. Průzkum se prezentoval v Amsterdamu.

Studie ukázala, že se snížil zánět a projevily se lepší známky zdravá u pacientů s onemocněním srdce, kteří prošli právě terapií smíchem. Ať se to nezdá, i několik minut smíchu denně může udělat zázraky.

A jak to tedy funguje? Terapie by měla způsobit roztažení tkáně uvnitř srdce, to povede ke zvýšenému průtoku kyslíku. A ačkoliv se provádí studie na různé způsoby užívání léků, terapie smíchem byla hodně opomíjena. Nepočítalo se s tím, že by měla také výsledky.

Studie probíhala přes čtyři roky

Studie se věnovala 26 dospělým v průměrném věku 64 let. Probíhala od srpna roku 2016 až do prosince loňského roku. U pacientů se měřila spotřeba kyslíku a rozšíření tepen při různých činnostech. Smích tu hrál samozřejmě prim.

Vědci zároveň měřili hladiny molekul značících probíhající zánět. Lidé se rozdělili na dvě skupiny – jedna sledovala dvakrát týdně neutrální pořady v televizi, druhá komediální, tedy plné smíchu. Studie přinesla kýžené výsledky, zvýšil se maximální příjem kyslíku v těle, také se zlepšila funkce tkání.

Jedná se o první kontrolovanou klinickou studii, která hodnotila dopady rehabilitace smíchem. Je tak možné, že se v budoucnosti terapie smíchem stanou oblíbenou kratochvílí pro ty, kteří potřebují nejen nastartovat psychickou pohodu, ale také bude užitečná těm, kteří se se srdcem léčí.

Zdroj: Independent, Novinky

Oblíbené