Spojte se s námi


Cestování

Štrasburk je malebné francouzské město, které rozhodně stojí za návštěvu

Co se vám vybaví, když se řekne Francie? Někteří vidí okouzlující Pařížskou metropoli s Eiffelovou věží, druzí krásné a dlouhé plantáže vinných bobulí, některým se vybaví filmy s Louisem de Funèsem. Co, ale takové malebné město s bohatou historií na břehu Rýna? To je Štrasburk.

Publikováno

dne

Co se vám vybaví, když se řekne Francie? Někteří vidí okouzlující Pařížskou metropoli s Eiffelovou věží, druzí krásné a dlouhé plantáže vinných bobulí, některým se vybaví filmy s Louisem de Funèsem. Co, ale takové malebné město s bohatou historií na břehu Rýna? To je Štrasburk.

Francie

Francie je zejména proslulá svým elegantním stylem, jak v módním odvětví, tak i v architektonickém směru. Šmrnc tomu dává i pro nás vtipný jazyk, který svým tónem a přízvukem připomíná zpěvnou melodii.

Co ale taková města, která se s ní pojí? Většina z vás si představí kouzelnou a romantickou Paříž nebo Marseille, ale co zajet trochu více na východ od Paříže a navštívit ne-příliš, tak známé město s bohatou historií, které leží na řece Rýn sousedící v těsné blízkosti s Německem? Kde z každého rohu na vás dýchá historie z dob minulých a kde se protínají dvě kultury a země.

Kdo je tu vlastně doma?

Pojďme se trochu seznámit s městem samotným. Štrasburk je historické město ležící na ostrově Grande Île, v překladu Velký ostrov, mezi dvěma rameny řeky, která je obtékají. Na protějším břehu leží město Kehl, které spadá na území dnešního Německa, jenž je se Štrasburkem propojeno městskou dopravou. Celá oblast města má zhruba 650 000 obyvatel.

V minulosti město zažilo nemalé kulturní šoky a změny. Založeno bylo římským císařem Augustusem roku 12 př.n.l. a patřilo k Svaté říši římské. Město se rozvinulo ve významné středisko. Štrasburk poté dostihla epidemie moru, a protože se za její původce pokládali Židé, došlo roku 1349 k nejhoršímu pogromů, kde byla upálena stovka Židů.

Roku 1681 město připadlo dnešní Francii. S městem je nadále spojena i krásná goticko-romantická katedrála Notre-Dame, která se nachází v samotném centru města, jejíž věž byla dokončena v letech 1399 až 1439 a se svojí výškou 143 m byla až do roku 1874 nejvyšší stavbou světa.

A jak je to vlastně s městem? Kdo se cítí býti více doma? Od roku 1681 se z německých univerzit stávaly univerzity francouzské a celé město mělo být pod vedením Francouzů. Za prusko-francouzské války však bylo město těžce poškozeno německým dělostřelectvem, které zapříčinilo rozpad památek a knihoven. Teprve po této válce byl Štrasburk s celým Alsaskem připojen k Německu, což se většině obyvatel nelíbilo.

Postupem času, ale v rámci industrializace se místní obyvatelé sžili s myšlenkou soužití pohromadě. Univerzity byly opět vybudovány a otevřeny v německém duchu. Teprve až po 2.světové válce se Štrasburk a celé Alsasko spojilo s Francií. Během té doby město zažilo vpád německé armády a velkého požáru. Dnes můžeme s jistotou říci, že v rámci hlavní evropské instituce, která ve městě sídlí (tj. Evropský parlament) se Francie a Německo stalo symbolem smíření, tudíž tu oba národy žijí pospolu.

Katedrála Notre-Dame

Jak už jsem výše zmiňoval, mezi hlavní dominantou, která stojí určitě za návštěvu patří gotická katedrála Notre-Dame, která je se svoji stavbou příkladem vrcholně gotické architektury a řadila se mezi nejvyšší stavby světa. Na katedrále vás překvapí její poloha, rozloha a architektonické prvky, které se spíše řadí do tradice německého gotického stavitelství. Vystavěna je z červenohnědého pískovce.

Za povšimnutí stojí vyzdobení průčelí katedrály a množství soch, kterými jsou portály zaplněny. Když navštívíte samotný interiér katedrály, lze vidět hlavní loď a dvě boční lodě, či fresky v apsidě, které byly vymalovány až v 19.století v novorománském stylu. Nalezneme zde i velké okno z roku 1956, které nahradilo to původní, jelikož bylo válkou zničené. Na vrcholu okna je zobrazeno i dvanáct hvězd jako na evropské vlajce.

Do katedrály je vstup zdarma po celý rok s přívětivou otevírací dobou a pro vášnivce je zde dostupnost i digitálního audio-průvodce v ceně od 100,-Kč/osobu.

Dobrodružství v okolí katedrály

Poblíž katedrály na Gutenbergově náměstí se tyčí památník tohoto vynálezce knihtisku. Zajímavostí však zůstává, že reliéfy na pomníku znázorňují vliv knihtisku na dějinné události do čehož můžeme zařadit i boj proti otroctví. Za zmínku stojí i unikátní pohádkový kolotoč, který zdobí místní náměstí a slouží jen jako turistická atrakce.

Nakonec bych doporučil návštěvu starobylého domu Maisona Kammerzella postaveného v pozdněgotickém a renesančním stylu, kde můžete navštívit patro s bohatě řezbářskou výzdobou a v dolním patře tohoto domu se nachází restaurace, takže pro gurmány a jedlíky je možnost i stravy, kde si můžete vybrat z pestré nabídky hlavních jídel. Nabízí se typicky francouzská kuchyně, ryby nebo bezmasá jídla. V přepočtu za jídlo zaplatíte od 230 – 700,-Kč.

A pokud jste vášnivci do Francie stejně tak jako já, můžete se vydat po stopách dalších zajímavých míst v okolí nebo si zajet do vzdálené Paříže a objevovat každý kousek Francie autem nebo vlakem. Já si myslím, že dnes je dostupnost opravdu pestrá pro každého.

Zdroj: Wikipedia.org, Maison-kammerzell.com, Icesty.cz

Oblíbené