Zajímavosti
Svátek mrtvých aneb Jak se slaví Dušičky v jiných zemích
1. a 2. listopadu si připomínáme pamatků všech zesnulých. Den zemřelých je čas plný rozjímání, vzpomínek ale i tradic. V tomto článku náhlednéme do zajimavých koutů světa a podíváme se jak jiné národností uctivájí zemřelé.
1. a 2. listopadu si připomínáme památku všech zesnulých. Svátek mrtvých je čas plný rozjímání, vzpomínek ale i tradic. V tomto článku nahlédneme do zajímavých koutů světa a podíváme se, jak jiné národností uctívají zemřelé.
Jak se slaví Dušičky ve světě ?
Svátek mrtvých v Japonsku – Festival lampionů
O-bon, známý také jako svátek lampionů, je jedním z nejdůležitějších a nejslavnostnějších svátků v japonské kultuře. Slaví se na přelomu července a srpna a jeho cílem je uctít památku předků. Věří se, že během O-bonu se duše zemřelých vracejí domů, a proto lidé pečlivě připravují speciální oltáře, na které umisťují obrázky zemřelých a obětiny v podobě ovoce, rýže a dalších potravin.
Během tohoto svátku se pořádají tradiční tance zvané „Bon Odori“, které stmelují místní komunitu a vytvářejí atmosféru společné oslavy. Na obloze se rozsvěcují lampiony, které symbolizují cestu duší zemřelých do nebe.
Svátek mrtvých v Číně – Festival hladových duchů
Festival Zhongyuan, známý také jako Festival hladových duchů, se slaví v sedmém měsíci lunárního kalendáře. V tomto období se věří, že duchové zemřelých mají schopnost navštívit svět živých. Lidé pak připravují speciální oltáře, na které pokládají oběti v podobě jídla, peněz, oblečení a dalších předmětů. Ty mají duchy uspokojit a zamezit případným neštěstím.
Pořádají se také různá divadelní představení a slavnosti, aby se vzdala pocta mrtvým a projevila úcta k posmrtnému životu.
Svátek mrtvých v Indonésii – Den ticha
Den ticha je na Bali neobvyklým svátkem, který se zaměřuje na klid, rozjímání a odloučení. Slaví se na začátku roku, obvykle v březnu, a přesné datum se každý rok mění podle lunárního kalendáře. V tento den by se lidé měli vyhnout veškeré veřejné zábavě a radovánkám. Jsou zakázané veškeré práce, provoz na ulicích, a dokonce i používání elektroniky.
Nyepi předchází rituální očista a obřady, včetně takzvaného „Ogoh-ogoh“ – sochy představující zlé duchy jsou spálené, aby zahnaly zlo.
Svátek mrtvých v Mexiku – pestrobarevný Diá de los Muertos
Den mrtvých, je jedním z nejbarevnějších a nejzajímavějších svátků v Mexiku. Slaví se od 31. října do 2. listopadu. Mexičané během něj vzdávají hold svým zesnulým blízkým a věří, že se jejich duše vrací do světa živých. Na domácí i veřejné oltáře se pokládají obětiny, jako jsou oblíbená jídla, nápoje, sladkosti a další předměty, které si zesnulí užívali za svého života. Na hřbitovech se vytvářejí barevné dekorace bohaté na symboly a hroby se zdobí květinami, svíčkami a dalšími ozdobami. Lidé často malují obličeje výraznými vzory, například barevnými lebkami.
Svátek vrtvých v Bolívii – Den lebek
Dia de Los Natitas, jinak Den lebek, je neobvyklý svátek, který se v Bolívii slaví 8. listopadu na hřbitovech. Během tohoto dne lidé připravují speciální oltáře, na které umisťují lebky zemřelých, s nimiž zacházejí s úctou a obklopují je obětinami v podobě květin, cigaret, alkoholu nebo sladkostí. Bolivijci lebky uchovávají ve svých domovech a některé se předávají z generace na generaci. Věří se, že mrtví, jejichž lebky jsou na těchto oltářích uložené, mohou přinášet štěstí, ochranu a plnit přání.
Svátek mrtvých v Ekvádoru – Día de los Difuntos
Día de los Difuntos neboli Den mrtvých se v Ekvádoru slaví 2. listopadu. V tento den Ekvádorci navštěvují hroby svých zesnulých blízkých, aby se pomodlili, obětovali a strávili čas rozjímáním. Na hřbitovech se vytváří barevná výzdoba a hroby se zdobí květinami, svíčkami a dalšími symboly. Cílem svátku je uctít památku zemřelých. Věří, že duchové jsou přítomni a ovlivňují životy živých.
Svátek mrtvých v Indií – rituální koupaní k úctě k mrtvým
Indové se účastní zcela neobvyklých obřadů k uctění památky blízkých. Na Den mrtvých se shromažďují u řek, jezer nebo rybníků, aby se zúčastnili rodinných obřadů koupání a modlili se za duše zemřelých.
Svátek zemřelých na Madagaskaru – Famadihana aneb „obracení kostí“
Famadihana se na Madagaskaru koná od července do září. Jedná se o rituál, při němž rodiny vynášejí těla zemřelých z hrobů, aby v jejich přítomnosti tančily a hodovaly. Obyvatelé Madagaskaru totiž věří, že jim tento druh kontaktu s mrtvými přinese požehnání.
Zdroje: silverhand, planetscape, fakt, tvp
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým