Lifestyle
Tělo v mé hlavě: Nový dokument začíná diskuzi o body shamingu a jeho následcích
Nový dokument od Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě se soustředí na následky body shamingu. Body shaming je kritika vzhledu, která může vážně narušit psychiku daného jedince. V dokumentu sdílí své příběhy lidé, kteří se s tímto setkali od útlého věku, a to jak od přátel, tak od nejbližšího okolí. Dokument ukáže reálné příběhy lidí, zprostředkovává podporu odborníků a známých osobností jako třeba hudebník Raego. V rámci doprovodného programu se nabízejí praktické rady, jak se body shamingu bránit.
Nový dokument od Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě se soustředí na následky body shamingu. V dokumentu sdílí své příběhy lidé, kteří se s tímto setkali od útlého věku, a to jak od přátel, tak od nejbližšího okolí. Dokument ukáže reálné příběhy lidí, včetně podpory od odborníků a známých osobností. Navíc se dozvíte, jak se body shamingu bránit.
Body shaming je kritika a zesměšňování zaměřená na vzhled jedince. Tento společenský fenomén zanechává hluboké psychické rány na psychice obětí. Nový dokumentární experiment od režisérky Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě sleduje příběh lidí, kteří se s touto šikanou potkávají již od dětství. V rámci dokumentu se na základě výzvy České televize setkala skupina mužů a žen, kteří prozradili vlastní zkušenosti s ponižujícími komentáři a šikanou na jejich vzhled.
Dokument Tělo v mé hlavě
Hlavním cílem dokumentu je otevřít diskusi o tom, jak nebezpečný body shaming může být, a to zejména v dětství. Tělo v mé hlavě odhalilo, že komentáře na vzhled jsou často od nejbližšího okolí, tedy od rodiny, přátel, učitelů či trenérů. Dokument upozorňuje na hluboce zakořeněné předsudky o fyzickém vzhledu, které negativně ovlivňují životy a sebehodnocení mladých lidí.
Jedním z cílů režisérky Dagmar Smržové bylo vytvořit bezpečné prostředí, kde účastníci dokumentu mohou sdílet své příběhy. „Jak aktuální a zároveň alarmující je to problém ve společnosti, ukazuje i to, kolik se nám na základě výzvy ozvalo lidí. Bylo to spousty zájemců, nejen z řad žen, ale také mužů, kteří chtěli své velice silné příběhy sdílet a tím i ukázat možná řešení těm, kteří něco podobného zažívají,“ vypráví o natáčení režisérka Dagmar Smržová.
„Během natáčení se nám pro zúčastněné podařilo vytvořit bezpečné terapeutické prostředí, díky němuž získali odvahu sdílet své příběhy a zkušenosti. Otevřeně hovořili nejen o nepřijetí a s ním spojenými psychickými problémy – bulimií, anorexií, bigorexií, rozpadem vztahů nebo sebepoškozováním, ale také o způsobech, jak body shamingu čelit,“ popisuje kreativní producentka a autorka námětu Veronika Slámová.
Zapojení známých osobností
Samotná režisérka projektu Dagmar Smržová vnímá, že problematika body shamingu je stále ve společnosti aktuální a alarmující. Spolu s účastníky dokumentu se ve studiu potkaly i veřejně známé osobnosti, které samy tuto šikanu zažily. Ve studiu byl například hudebník Raego, herečka Bára Jánová a plus-size modelka Natálie Debnárová.
Hudebník Raego se do projektu zapojil nejen vlastním příběhem, ale také závěrečnou písní Mý tělo. Píseň odráží jeho vlastní zkušenosti s body shamingem. Na besedě během MFF Karlovy Vary vyjádřil, že projekt je velice mimořádně důležitý. Po besedě přítomní psychologové poskytli účastníkům podporu a odborný pohled na to, že je důležité přijmout sám sebe.
„Dokument Tělo v mé hlavě mi přijde speciální v tom, kolik v něm vystupuje lidí, do kterých byste na první pohled ani neřekli, že by mohli mít takové potíže. Líbí se mi, že otvírá diskusi o tom, jestli v naší společnosti musí být krása definovaná vždycky fyzicky a zda nemůže být respektována i ta duševní,“ prozradil Raego.
Tělo v mé hlavě a spolupráce
Dokument Tělo v mé hlavě vznikl ve spolupráci s Českou televizí a O2 Czech Republic. První uvedení filmu bylo na festivalu jeden svět 2024 a získal velmi pozitivní ohlasy. V rámci dokumentu byly představeny rady a návody pro oběti body shamingu.
O2 Czech Republic zároveň spouští projekt O2 chytrá škola, jejíž součástí je osvětová kampaň na celé téma body shamingu. Součástí této kampaně jsou krátké spoty, které obsahují pět rad proti šikaně vzhledu a jsou k dispozici v televizním vysílání i online.
Vzdělávací program
Samotný dokument je součástí širšího vzdělávacího programu. Na platformě ČT edu jsou k dispozici komiksové výukové materiály pro učitele. Tyto materiály pomohou učitelům vysvětlit žákům důsledky body shamingu. Díky srozumitelným výukovým materiálům mohou pedagogové diskutovat o tématech jako zdravé sebevědomí, duševní zdraví a vzájemný respekt.
Dokument osvětluje důsledky vzhledové šikany, ale také přináší povzbuzení a praktické rady těm, kteří se s body shamingem setkávají. Režie a scénář je dílem Dagmar Smržové, kameru měl na starost Prokop Souček a střih zajistila Krasimira Velitchkova.
zdroj: Česká televize, Dagmar Smržová, Raego
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým