Spojte se s námi


Cestování

Tunisko: země západů slunce a nejkrásnějších pláží

Krásné počasí, vysoké palmy, pláže a exotická poušť – to jsou první souvislosti s Tuniskem. Země však nabízí mnohem více a její kulturní dědictví je mimořádně bohaté. Jak hlavní město Tuniska Tunis, tak i ostatní města v zemi mají památky světové úrovně.

Publikováno

dne

Krásné počasí, vysoké palmy, pláže a exotická poušť – to jsou první souvislosti s Tuniskem. Země však nabízí mnohem více a její kulturní dědictví je mimořádně bohaté. Jak hlavní město Tuniska Tunis, tak i ostatní města v zemi mají památky světové úrovně.

Tunisko je země v severní Africe u Středozemního moře. Sousedí s Alžírskem a Libyí. Do roku 1956 patřilo pod protektorát Francie. Tunisko je členem Ligy arabských států. V průběhu své historie Tunisko vždy balancovalo mezi mnoha kulturami, mezi původními berberskými obyvateli Afriky a východními a západními kulturami.

V Tunisku se nacházejí pozůstatky římských staveb a až sedm památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to neobyčejná a pestrá země. Jen na málokterém místě na světě se podařilo udržet rovnováhu mezi různými kulturními vlivy.

Amfiteátr El Jem

Amfiteátr v El Jem je klenotem mezi tuniskými památkami. Tato nejmonumentálnější římská stavba v severní Africe byla v roce 1979 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Je to třetí největší amfiteátr na světě. Gladiátorské zápasy a závody vozatajů zde mohlo sledovat až 30 000 lidí. Amfiteátr v El Jemu je mnohem lépe zachovalý než Koloseum v Římě. Je to místo, které rozhodně stojí za to vidět během dovolené v Tunisku. Dodnes se zde koná mnoho akcí a mnohokrát se stavba stala také kulisou filmových produkcí, například filmů Trója a Gladiátor.

Horské oázy – Chebika a Tamerza

Oázy, odříznuté od světa horským pásmem, jsou neuvěřitelně působivé. Ohromí vás nádherné výhledy – palmy rostoucí mezi skalami, vodopády a modré jezero. Oázy se nacházejí kolem potoků stékajících ze skal. Voda z nedalekých řek tekoucích v roklích a skalních žlebech se používá k obdělávání a zavlažování palmových hájů. Právě odtud pocházejí nejlepší tuniské datle. V opuštěných oázách se vyskytuje mnoho druhů pouštních živočichů, včetně štírů.

Fenomenální Sidi Bou Said

Sidi Bou Said je jedním z nejkrásnějších míst v Tunisku. Město a umělecká čtvrť Tunisu nás okouzlí svým vzhledem jako z pohlednice. Uvidíme zde bílé domy s kontrastními modrými okenicemi a dveřmi, krásné zahrady, romantické uličky a okouzlující přístav. V posledních letech se město stalo domovem malířů a filozofů. Sidi Bou Said je proslulé výrobou keramiky, takže se vyplatí vyrazit sem na nákupy a také si odpočinout v kavárně – Cafe des Nattes, která funguje už od 16. století.

Legendární Kartágo

Zříceniny města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se nacházejí několik desítek kilometrů od Tunisu. Pozůstatky starobylého města s bouřlivou a fascinující historií jsou neuvěřitelně působivé. Zachovala se zde pozoruhodná krajina, starověké obětní oltáře a cenné archeologické památky roztroušené mezi paláci.

Časem a válkou zničené Kartágo je nápadem na výlet během dovolené v Tunisku. Stojí za to sem vyrazit, abyste pocítili ducha staletí a na vlastní oči se přesvědčili, jakou mocností Kartágo bylo.

Djerbahood – pro milovníky pouličního umění

Jedna z nejstarších vesnic na Djerbě, půvabná Erriadh, získala před několika lety zcela novou podobu. V roce 2014 sem přijelo 150 umělců z celého světa a proměnili tvář tohoto místa. Na budovách, zdech a rozpadajících se branách se objevily surrealistické malby a moderní nástěnné malby inspirované tuniskou kulturou. Byly využity přirozené tvary budov a na ně naneseny kreativní obrazy. Projekt Djerbahood je nyní mimořádnou venkovní galerií. Celá oblast se proměnila v umělecké centrum s kavárnami, obchody a uměleckými ateliéry.

Tuniská kuchyně

Tuniská kuchyně je ovlivněna nejen svou polohou u Středozemního moře, ale také historií, která je pro tento region charakteristická. Najdeme zde turecké, arabské, židovské, italské, francouzské a samozřejmě africké vlivy. Tunisané používají při vaření nesčetné množství koření, aromatických paprik různého stupně pálivosti a past, z nichž nejznámější je harissa. Věří, že chuť k jídlu povzbuzuje červená barva, kterou nejčastěji získají přidáním rajčat nebo paprik do pokrmů.

Místní se neobejdou bez skvělého olivového oleje, kuskusu, chleba, skopového masa a mořských plodů. Při návštěvě Tuniska určitě ochutnejte pokrm zvaný briktenký těstový knedlík s lahodnou náplní. Za návštěvu stojí také tuniský tajine a shakshuka a nezapomeňte vypít tuniský národní nápoj, mátový čaj s piniovými oříšky. Nezapomeňte na ovocný dezert – skvělé datle a čerstvé fíky.

Zdroje: redakce, fly, rainbow, nationalgeographic

Oblíbené