Spojte se s námi


Ekonomika

V Moravskoslezském kraji řádí falešný bankovní poradce, lidi nutí k posílání financí. Jak si na něj dát pozor?

Publikováno

dne

Bankovní podvodníci momentálně dělají problémy lidem v Moravskoslezském kraji. Lidem dokonce posílají své falešné průkazy a nutí je k zaslání finančních prostředků na cizí účty, a to nejlépe skrze bankomat.

V Moravskoslezském kraji aktuální řádí člověk, který se vydává za bankovního pracovníka. Vše probíhá skrze telefonické hovory nebo SMS zprávy.

Něco podobného se v dnešním digitálním světě bohužel občas objeví a podvodníci takto často využívají důvěry lidí, aby jim sdělili hesla ke svému bankovnictví, potažmo rovnou zaslali peníze.

Tito podvodníci častokrát argumentují tím, že si člověk prostřednictvím mobilního bankovnictví objednal nějakou službu a nyní je zapotřebí poslat jakýsi aktivační poplatek – nejčastěji využívají jakési podvodné platební brány, kde pak vidí všechny údaje o například platební kartě klienta.

A poté přichází to nejhorší, díky údajům z platební karty následně dokážou lidem stáhnout peníze z účtu.

Internetový web televize Polar přišel s informací, který svou oběť přesně navigoval a dokonce jí poslal i fotku svého falešného bankovního průkazu.

Podvodníci ovšem přišli s tím, že má klientka zaslat peníze na cizí bankovní účet. A jak opět TV Polar uvádí, 34letá žena z Ostravy vybrala z banky 650 tisíc korun a do bankomatu vložila na cizí účet třetinu z těchto peněz, než ji manžel stačil zastavit.

Jak se tedy takovým lidem ubránit a podobným situacím předejít? Jak ochránit své platební údaje a finanční prostředky?

Nikdy a nikomu nesdělovat svůj PIN k platební kartě, neposkytovat a nenahrávat PIN a celé číslo karty do žádného systému či do telefonu. Dokonce i samotné banky chtějí po klientech celé číslo karty pouze ve velmi výjimečných případech.

Dalším důležitým krokem je neposkytování údajů do mobilního, potažmo internetového bankovnictví.

Tyto údaje po klientech nemá důvod chtít nikdo a nic jiného, než právě přihlašovací stránka do online bankovnictví nebo Portál občana, kde se lidé na dálku ověřují přes e-identitu. Za toto jednání pachatelům hrozí až pětileté vězení.

Zdroje: TV Polar, Moneta Money Bank

Oblíbené