Spojte se s námi


Zajímavosti

Věděli jste? Žraloci nemají kosti, mohou být v transu a rozmnožují se několika způsoby

Publikováno

dne

Zprávy o žralocích jsou v posledních měsících více než časté. Jsou opravdu tak nebezpeční, jak se o nich říká? Většinou ani nevíte, že plují pod vámi. Víte, že nemají kosti nebo jak výborně dokážou pod vodou vidět?

Spousta z nás nemá o žralocích dobré mínění. Napadají plavce v moři, často se stane, že člověk skončí s ukousnutou končetinou nebo v horším případě na nemocničním lůžku v kómatu. Na druhou stranu v některých zemích máte možnost se s nimi potápět a užít si tak jejich přítomnost doslova z očí do očí. Přinášíme několik zajímavostí o těch krásných, ale krvelačných tvorech.

Žraloci mohou zkamenět, i když jim chybí kosti

První zajímavostí je, že žraloci nemají kosti. Používají žábry k filtrování kyslíku z vody a spadají do kategorie „elasmobranchs”, což jsou ryby, které mají chrupavčité tkáně. K nim patří také rejnoci nebo pilatky. Jejich kostry jsou lehčí než pravé kosti a za to, že mohou plavat, vděčí velkým játrům, která jsou plné olejů s nízkou hustotou. A ačkoliv žraloci nemají kosti, mohou zkamenět. Je to díky solím vápníku, které se ukládají do chrupavek a dělají je pevnější.

Tyto mořské potvory také skvěle vidí. Většina žraloků se skvěle orientuje v tmavých oblastech. Jejich noční vidění jim umožňuje zaútočit na kořist rychle a přesně. Pokud byste si žraloka pohladili, zjistili byste, že jeho kůže je jako smirkový papír. Je totiž tvořená strukturami, které jsou podobné zoubkům. 

Viděli jste někdy žraloka v transu?

Pokud žraloka obrátíte hlavou dolů, dostane se do stavu, který je velmi podobný transu. Nazývá se tonická nehybnost. Vzpomínáte si na nějaký dokument, kde vědci pracující ve vodě měli například pilouny hlavou dolů? Je to právě z důvodu, že s nimi pak mohou pracovat, jak se jim zachce.

Víte, jak poznáte věk žraloka? Vědci počítají kroužky na jejich obratlích. Počítání probíhá na stejném principu jako letokruhy na stromě. Pokud má žraločí obratel 10 párů neprůhledných pásů, je starý 10 let. V posledních letech se ale ukazuje, že tento způsob určování věk není vždy správný.

Mají různé způsoby rozmnožování

Různé druhy žraloků se rozmnožují různě. Existují druhy, které kladou vejce, a také ty, které nesou živé plody. Vejcorodé druhy nakladou vejce, která se vyvíjejí a líhnou mimo matčino tělo. Matka se o ně v podstatě vůbec nestará.

Podle žraločích zubů mohou odborníci snadno poznat, o jaký druh jde. Druh Mako má velmi špičaté zuby, žralok bílý má trojúhelníkový tvar zubů. Každý ze žraloků má svou jedinečnou a poznávací značku, kterou si „ocejchuje” kořist.

Největší ryby v oceánu jsou žraloci velrybí. Dorůstají do délky až 12 metrů a dožívají se minimálně 50 let. Vědci nedávno zjistili, že tito žraloci jsou vlastně největšími všežravci na planetě. Spořádají totiž velké množství salátu z mořských řas společně s krilem, což jsou malí býložraví korýši.

Zdroj: Fisheries, Deník

Oblíbené