Zajímavosti
Velikonoční tradice ve světě: Od krvavého ukřižování až po hry naruby
Tradice a zvyky nejvýznamnějšího křesťanského svátku v sobě spojují hluboké, emotivní náboženské prožitky s pohanskými rituály. Jsou plné symboliky spojené s přírodou, přírodními cykly, harmonií světa a barvami, prolíná se v nich náboženská vážnost a zadumanost, někdy i krutost, s lidovou zábavou a veselím.
Tradice a zvyky nejvýznamnějšího křesťanského svátku v sobě spojují hluboké, emotivní náboženské prožitky s pohanskými rituály. Jsou plné symboliky spojené s přírodou, přírodními cykly, harmonií světa a barvami, prolíná se v nich náboženská vážnost a zadumanost, někdy i krutost, s lidovou zábavou a veselím.
Velikonoce na Filipínách
Velikonoce v nejkatoličtější asijské zemi, na Filipínách, jsou kontroverzní. Zvyk přibíjení dobrovolníků na kříž na Velký pátek stále přetrvává, navzdory kritice ze strany církve. Filipínští biskupové poukazují na to, že tradice bičování a ukřižování během Svatého týdne mají kořeny v animismu a církev je neschvaluje.
Rituál, který napodobuje Kristovo ukřižování, se stal hlavní turistickou atrakcí ve městě San Pedro Cutud, asi 70 km severně od hlavního města Manily. Věřící jsou ke křížům přibíjeni hřeby dlouhými asi 10 cm, které byly předtím – kvůli prevenci infekce – vydezinfikovány v alkoholu. Nejčastěji se muži nechávají ukřižovat na znamení pokání za své hříchy, ale také jako druh modlitby za zdraví svých blízkých nebo na jiné úmysly.
Velikonoce ve Francii
Náboženská vážnost je patrná také ve francouzském poutním procesí Catenacciu. Koná se na Velký pátek v korsickém městečku Sartene a je pravděpodobně nejokázalejší ze všech francouzských náboženských procesí.
Průvod věřících vedený Velkým poutníkem, který symbolizuje Krista na jeho cestě na Golgotu, obchází městem osvětleným svíčkami. Každý rok je pro tuto poctu vybrán jiný duchovní. Tradičně zůstává anonymní; jeho tvář zakrývá velká kapuce červeného pláště a jeho zmučené paže nesou 31 kg těžký kříž a 15 kg vážící řetězy.
Velikonoce ve Španělsku
Ve Španělsku se však Velikonoce slaví nejslavnostněji. Španělé slaví v kostelech a v ulicích měst a vesnic a účastní se četných procesí. Větší důraz se klade na Kristovo utrpení než na zmrtvýchvstání, a tak není zvykem si navzájem přát velikonoční přání. Svatý týden se ve Španělsku prožívá nejen v rodině, ale společně, celým společenstvím.
Podél hlavních ulic měst se rozestavují židle a ponechává se centrální místo pro procesí, aby se mohli zúčastnit i ti, kterým chybí síly. Pro někoho je to jen kulturní podívaná, obratně využívaná k turistické reklamě destinace, pro jiné je to především zvěstování Ježíšovy smrti a zmrtvýchvstání.
Velikonoce v USA
V naprostém protikladu k tomu stojí komerční Velikonoce ve Spojených státech. Snídaně po mši se často nesnídá doma, ale v restauraci ve městě, a poté se rodina vydá na průvod. Symbolem je zajíc (Easter Bunny). Američané kupují a malují vajíčka, ale zpravidla se o ně při vánoční snídani nedělí. Neexistuje ani tradice svátečního dne. V domácnostech se často staví velikonoční stromky ozdobené vajíčky a zdobí se jimi venkovní prostory domu.
Velikonoce v Itálii
Italové podávají úplně jinou pochoutku. Tradice velí, že na velikonočním stole nesmí chybět jehněčí pečeně na tuku s rozmarýnem, česnekem a novými bramborami a slavný koláč ve tvaru holubice. Jedním z nejoriginálnějších italských svátečních pokrmů je tzv. velikonoční koláč, jehož původ sahá až do středověku.
S cukrovinkami však nemá nic společného, jedná se totiž o nákyp – vrstvení červené řepy, cibule, hub, vajec, chleba namočeného v mléce a parmezánu. Z Messiny pochází pokrm s obtížně vyslovitelným sicilským názvem „U sciuscieddu“.
Jedná se o pulce obalené parmazánem ve vývaru, které se obalí v tuhém bílku a poté se opečou v troubě. Italové jedí také miliony pravých a čokoládových vajec, kterými obdarovávají děti. V každém z nich jsou ukryty hračky, od panenek po plyšáky a autíčka.
Velikonoce ve Velké Británii
Vejce, dnes hlavně čokoládová, a sladké buchty se znamením kříže jsou hlavními velikonočními tradicemi v Británii. V některých vesnicích se stále praktikuje průvod velikonočních klobouků, které si ženy oblékají do kostela a na přivítání jara. V tomto období je atrakcí pro děti hledání vajíček, která ukryli dospělí. Někdy, aby si rodiče tento úkol zkomplikovali, píší dopis s nápovědami, které mají pomoci rozluštit, kde jsou vajíčka ukryta.
Děti také vajíčka kutálejí, aby zjistily, čí budou v cíli první. buchty v barvě boletus s bílým křížem na vrchu, okořeněné skořicí, muškátovým oříškem a sultánkami jsou tradicí spojenou s anglikánskou církví. Jedí se na Velký pátek na památku Kristova umučení na kříži a jeho vzkříšení. Dříve je pekly ženy v domácnosti nebo se prodávaly v pouličních stáncích. Věřilo se, že odhánějí zlé duchy; dnes jsou stejně jako téměř všechno k dostání v supermarketu.
Zdroje: onet, redakce, Eppi, Feedo
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým