Historie
Vlad III. Dracula: Hrdina, upír, nebo jen sadistický valašský kníže?
Život „Dráculy“
Vlad III. žil v 15. století a podle dostupných análů se dožil pouhých 46 let. V letech 1456-1462 vstoupil do dějin pro svoji neskutečnou krutost. Tehdy to byla jeho druhá vláda. Poprvé se stal na velmi krátkou dobu vladařem v roce 1448. Těsně před svojí smrtí v roce 1476 získal titul vládnoucího knížete potřetí.
Jméno Dracula získal po svém otci, valašském knížeti Vladovi II. A právě ten se narodil do šlechtického rodu Draculesti. Po něm získal jeho nejmladší potomek nejen jméno Vlad III., ale také přízvisko Dracula. Jeho dva nevlastní starší bratři byli pojmenováni Mirceu a Radu.
Právě dva mladší synové se stali rukojmím Turků, kteří za to Vladovi II. přislíbili podporu proti nepřátelské frakci ve spojení s Uherskem. Vlad II. si tím pojistil trůn i do budoucna pro své nástupce.
Nástup na trůn
Po násilné smrti svého otce a staršího bratra, dědice trůnu Mirceu, byl Vlad III. propuštěn z tureckého držení na svobodu. Okamžitě usedl za podpory Turků na valašský trůn, kde strávil pouhé dva měsíce. Po nepokojích v království byl nucen uprchnout do Moldávie ke svému strýci Bogdanovi. Bohužel i on byl zavražděn.
Proto se mladý Vlad III. rozhodl připojit ke knížeti Janu Hunyadimu a uherskému králi Ladislavovi. Ihned poté se začal vojensky angažovat v boji proti Turkům.
Boje s Osmany
Díky svému životu mezi Turky, získal nejen znalosti osmanského jazyka, ale i jejich zvyků. A snad právě z toho důvodu v boji proti Turkům vyhrával. Tím se stal hlavně v Rumunsku a Bulharsku lidovým hrdinou. Ne však ve vojensky zmocněném Valašsku, kterému začal vládnout v roce 1456. Kde vznikl názor, že vládl v Sedmihradsku neboli Transylvánii, se nepodařilo zjistit.
Jisté je však to, že byl vládcem sousedního Valašska. V roce 1456, kdy se mu jakž takž podařilo v zemi nastolit svoji vládu, začal veřejně brojit proti Osmanům. To mělo za následek nájezdy Turků, kteří se nechtěli jen tak lehce vzdát kontrolovaného území jižně od Dunaje.
A právě v tomto případě využil svých znalostí nejen řeči, ale i zvyklostí Turků. V přestrojení za tureckého „sipahí“ a za použití plynulé turečtiny, se dostal do nepřátelského tábora. Ihned poté se mu podařil doslova husarský kousek. Zničil osmanské tábory a hrdě se hlásil k vyvraždění všech obyvatel. Nebral ohled na nikoho.
Jeho vražednému řádění neunikly děti, ženy, ani starci. Historické anály uvádí, že jeho běsnění tehdy neuniklo na 24 tisíc Turků. Aby toho nebylo málo, byly jim na příkaz Vlada III. uříznuty hlavy.
Turecká odveta na sebe nedala dlouho čekat. Za počtu 30 tisíc vojáků vnikli do Valašska, které hravě dobili. Vlad III. byl nucen uprchnout a na jeho místo vládce byl dosazen jeho bratr Radu.
Vladův třetí návrat na trůn
Po smrti svého bratra Radua se Vlad roku 1475 vrátil do Valašska. Usednout na trůn mu pomohl jeho spojenec Štěpán V. Bathory. Kralování si už ovšem moc neužil. Přibližně dva měsíce na to byl zabit. V tomto momentě se začínají údaje o jeho smrti rozcházet.
Anály nabízejí dvě verze. První praví, že byl zabit v boji s Turky, druhá uvádí, že ho zabili valašští bojaři, nespokojeni s jeho vládou. Podle tureckého kronikáře byla Vladovi uříznuta hlava, kterou jeho nepřátelé odvezli jako trofej do Istanbulu. Bezhlavé tělo bylo pohřbeno v klášteře v Comaně, který Vlad III. v roce 1461 založil.
Nelítostný a krutý Vlad III. Drácula
Vévoda vstoupil do povědomí lidí a historie především pro svoji krutost, o které se začalo vyprávět mnoho legend. Za jeho snad nejmilejší zábavu patřilo velmi kruté popravování napichováním na kůl. Smrt bývala pomalá a hlavně neskutečně bolestivá. Kruté smrti se dočkali především váleční zajatci, obyčejní zločinci a Vladovi političtí oponenti.
Traduje se také historka, kdy Vlad sezval veškeré chudáky v zemi na svůj hrad pod záminkou jeho velkorysosti, kdy jim nabízel bohatou hostinu. Všechny nechal upálit a ihned poté se nechal slyšet, že tím snížil chudobu ve své zemi. Lakonicky prohlásil, že jim vlastně ukončil jejich trápení.
Historikové také zaznamenali další Vladovy sadistické choutky. Když přijelo na hrad turecké poselstvo, Dracula jim nařídil smeknout turbany, ačkoliv věděl velmi dobře, že tohle podle islámu není možné. Po jejich odmítnutí jim Vlad nechal turbany na hlavu přibít hřeby. Jeho posedlostí v zabíjení by se dalo pokračovat do nekonečna. Každopádně počet jeho obětí se odhaduje na 40-100 tisíc lidí.
Upír hrabě Drácula
V celosvětovou známost se Vlad III. Dracula dostal díky románu od Brama Stokera, kde jej autor popisuje coby krvelačného upíra z Transylvánie, zakladatele upíří ságy. Se samotnou postavou valašského krále nemá ale vůbec nic společného.
Zdroj: wikipedie, Dotyk
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost