Lifestyle
Vyvracíme mýty o sexu aneb víte o něm opravdu vše?
Může muž poznat počet sexuálních partnerů u ženy? Ochrání vás přerušovaná soulož před otěhotněním? Poznáte pohlavně přenosnou nemoc na první pohled? Toto jsou jen některé otázky, na které si možná myslíte, že znáte správnou odpověď. Ale co když se mýlíte a je všechno jinak? Kolem sexu panuje spousta mýtů a my vám je v tomto článku vyvrátíme.
Může muž poznat počet sexuálních partnerů u ženy? Ochrání vás přerušovaná soulož před otěhotněním? Poznáte pohlavně přenosnou nemoc na první pohled? Toto jsou jen některé otázky, na které si možná myslíte, že znáte správnou odpověď. Ale co když se mýlíte a je všechno jinak? Kolem sexu panuje spousta mýtů a my vám je v tomto článku vyvrátíme.
Mýty o sexu vznikají často smyšlenými historkami, ve filmových scénářích nebo při hovoru s přáteli a partnery. Člověk pak snadno naletí, myslí si o sexu nemyslitelné nebo očekává nemožné. A proto je tu tenhle článek, aby vám některé informace uvedl na pravou míru.
Mýtus: Sexem spálíte obrovské množství kalorií
Pravdou je, že 30minutovým sexem spálíte pouze 85-150 kalorií. Abyste zhubli půl kila tělesné hmotnosti, musíte spálit 3 500 kalorií. Pokud byste tedy při sexu spálili 100 kalorií, museli byste mít sex pětatřicetkrát, abyste zhubli 1 kilogram.
Většina lidí však nemá 30minutový sex, průměrný sex v běžném vztahu trvá 3-7 minut, jak uvádí časopis The Journal of Sexual Medicine. Proto jestli chcete zhubnout, běžte si raději zaběhat nebo zacvičit do fitka. Sex si pak můžete užít za odměnu.
Mýtus: Nemůžete otěhotnět, pokud při sexu stojíte
Tenhle mýtus může znít logicky. Vždyť přece funguje gravitace a spermie po ejakulaci ihned vytečou ven. Pravdou ovšem je, že rychlost vymrštění spermií do pochvy při ejakulaci je tak velká, že jim ani gravitace nezabrání v cestě k vajíčku.
Stejně tak k úspěšnému otěhotnění nemusí mít žena půlhodiny zvednutou pánev nebo dělat stojky. Spermie jsou šikovné a poradí si i s gravitací.
Mýtus: Muži myslí na sex každých 7 sekund
Studie z roku 2011, zveřejněná v časopise Journal of Sex Research, tento mýtus vyvrátila. Vědci sledovali 238 mužů a žen po dobu jednoho týdne. Zkoumali jejich myšlenky na sex, jídlo a spánek. Výsledky odhalily, že muži myslí na sex v průměru 19× za den, což neodpovídá myšlenkám na sex každých 7 sekund.
Na jídlo muži mysleli 18× za den a na spánek 11×. U žen se pak jednalo o 10 myšlenek na sex, 15 na jídlo a 8,5 myšlenek na spánek denně.
Mýtus: Každá žena může dosáhnout při samotném vaginálním styku orgasmu
Tento mýtus zaznívá často ve filmech, kdy každá ženská postava při pohlavním styku vyvrcholí. Studie z roku 2017 však zjistila, že pouze 18,4 % žen mělo orgasmus při penetračním sexu, zatímco 36,6 % žen uvedlo, že k dosažení orgasmu potřebuje stimulaci klitorisu. Dalších 36 % žen uvedlo, že stimulaci klitorisu při sexu nepotřebuje, ale s ní si orgasmus více užije.
Mýtus: Ženám trvá déle, než se vzruší
Studie z roku 2007 v časopise The Journal of Sexual Medicine zjistila, že mezi dobou vzrušení u žen a mužů nemusí být vůbec rozdíl. Vědci měřili pomocí termovize průtok krve v oblasti genitálií u skupiny 28 mužů a 30 žen, kdy respondenti sledovali neutrální, humorná a erotická videa. Výsledky měření byly takové, že doba dosažení maximální teploty genitálií po zhlédnutí videa, byla u obou skupin stejná.
Mýtus: Během menstruace nemůžete otěhotnět
Tento mýtus musíme uvést na pravou míru, protože čistě teoreticky otěhotnět v tomto období lze. Záleží na délce menstruačního cyklu. U většiny žen trvá menstruační cyklus přibližně 28 dní, z toho menstruační krvácení trvá zhruba 5 dní. Ovulace nastává většinou 12. až 16. den po začátku menstruace.
Některé ženy však mají kratší menstruační cyklus, což znamená, že i ovulace nastává dříve. To spolu s faktem, že spermie dokáží v ženském těle přežít i 5-7 dní, znamená, že při správném načasování mohou spermie žít dostatečně dlouho, aby hned po menstruaci oplodnily vajíčko.
Mýtus: Sex a pohlavní styk znamenají to stejné
Tyto dva pojmy spoustu lidí považuje za synonyma. Pravda je však taková, že pohlavní styk znamená penetrační sex. Sex sám o sobě ovšem zahrnuje mnohem víc věcí. Mezi sex se řadí i emocionální složka aktu a široká škála různých sexuálních aktivit, které ale nemusí zahrnovat pohlavní styk.
Mýtus: Poznáte, kdo má pohlavně přenosnou nemoc
Tomuto mýtu věří mnoho lidí a bohužel jsou pak nepříjemně překvapení realitou. Spoustu pohlavně přenosných chorob nemá vnější příznaky nebo nemusí být zpočátku rozpoznatelné a vy (nebo váš partner) tak vůbec nemusíte o nějaké nemoci vědět.
Pokud tedy žijete aktivní sexuální život, měli byste spolu s vaší polovičkou podstoupit preventivní lékařské vyšetření, které případné pohlavní nemoci odhalí.
Mýtus: Muži mohou poznat, kolik měla žena sexuálních partnerů
Tenhle mýtus jste možná slyšeli od vaší kamarádky, kamaráda nebo partnerky či partnera. Je to však nesmysl. Vagína je velmi flexibilní orgán, který se umí roztáhnout podle potřeby a pak zase znovu stáhnout. To znamená, že žádný váš sexuální partner nepozná, jestli jste měla jednoho nebo deset milenců, ani kdo měl jak velký penis, nebo jestli používáte sexuální hračky. Pružnost vagíny závisí na genetice a mnohdy také na vzrušení a psychickém rozpoložení.
Mýtus: Přerušovanou souloží nemůžete otěhotnět
Této metodě věří spousta párů, kteří se za 9 měsíců radují z narozeného miminka. Přerušovaná soulož opravdu není nejbezpečnější volbou, pokud nechcete otěhotnět. Spermie totiž nejsou obsaženy jen v konečném ejakulátu, ale i v tzv. preejakulátu, který je do pochvy vypouštěn průběžně během sexu.
K tomu, aby byla přerušovaná soulož účinná, musíte být buď zkušený muž, který ví přesně, kdy penis vytáhnout, nesmíte trpět předčasnou ejakulací, žena si musí být jistá, že nemá plodné dny, anebo musíte použít i další antikoncepční metodu (např. kondom).
Mýtus: Orální a anální sex jsou bezpečnou alternativou pohlavního styku a nemůžete při nich chytit pohlavní nemoc
Orální a anální sex chrání tak maximálně před otěhotněním. Před pohlavně přenosnými nemocemi však ne. Orálním a análním sexem se mohou přenášet chlamydie, herpes, kapavka, syfilis, HPV i HIV. Pokud tedy střídáte sexuální partnery/partnerky nebo se obáváte, že byste mohli některou chorobou trpět, zajděte si pro jistotu i pro vlastní bezpečí na vhodné lékařské vyšetření.
Zdroje: thehealthy.com, thesource.org
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým