Spojte se s námi


Lifestyle

Zooterapie: terapeutická síla kontaktu se zvířaty

Zooterapie je stále oblíbenější metodou podpory duševního a fyzického zdraví. Využití zvířat v léčebném a rehabilitačním procesu má řadu výhod pro pacienty různého věku a s různými onemocněními. V tomto článku se dozvíte čím je zooterapie, jaké jsou druhy a jak ovlivňuje zdraví lidí, kteří se potýkají s různými zdravotními problémy.

Publikováno

dne

Zooterapie je stále nejoblíbenější metodou podpory duševního a fyzického zdraví. Využití zvířat v léčebném a rehabilitačním procesu má řadu výhod pro pacienty různého věku nebo s různými onemocněními. V tomto článku se dozvíte čím je zooterapie, jaké jsou druhy a jak ovlivňuje zdraví lidí, kteří se potýkají s různými zdravotními problémy.

Historie zooterapie

Zmínky o pozitivních účincích zvířat na lidské zdraví se objevily již ve starověku. Například Hippokrates se v této souvislosti zmiňoval o jízdě na koni. Takzvaná „přírodní terapie“ zahrnující kontakt s přírodou, včetně hospodářských zvířat, byla praktikována již v 9. století v belgickém centru pro postižené. Jedno z prvních zařízení, které oficiálně zavedlo terapii zvířaty pro lidi trpící duševními chorobami, bylo založeno v roce 1860 v německém Bethelu.

Čím je zooterapie a jak funguje?

Animoterapie, známá také jako zooterapie, je doplňková metoda léčby a rehabilitace, která zahrnuje kontakt se zvířaty. Cílem je zlepšení zdraví a pohodu pacientů prostřednictvím přímého kontaktu s různými druhy živočichů.

Pro koho je zooterapie vhodná?

Mezi hlavní cíle zooterapie patří rozvoj kognitivních funkcí, velké a malé motoriky, koordinace oko-ruka, prostorové orientace, snížení napětí a stresu a zlepšení paměti a citlivosti.

Je skvělou léčebnou metodou pro lidi všech věkových kategorií a lze ji využít při různých onemocněních. Velmi často se používá k podpoře léčby dětí s nemocemi, jako je Downův syndrom, poruchy autistického spektra, dětská mozková obrna, ADHD, genetické syndromy a psychomotorická retardace.

Rovněž je indikována k podpoře rekonvalescence osob se zdravotním postižením a po úrazech. Velkou účinnost vykazuje také při léčbě rakoviny a u onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, revmatické poruchy, poruchy zraku a sluchu.

Jaké jsou druhy zooterapii ?

Existují různé typy animoterapie, které se liší nejen formou činnosti, ale především použitím zvířat určitého druhu.

  • Canisterapie – různé druhy aktivit se psy. Pacienti si mohou zvířata hladit a dotýkat se jich, což vede ke stimulaci smyslů, motorické aktivaci, snížení psychického napětí, snížení sociální úzkosti.
  • Hipoterapie – aktivity za účasti koní. Jsou založené především na neurofyziologických mechanismech. Předpokládá se, že kontakt s koněm má současně psychomotorický, senzorický, mentální a sociální účinek.
  • Felinoterapie – založena na kontaktu s kočkou. Péče o domácího mazlíčka má příznivý vliv na psychickou sféru pacienta, včetně zlepšení nálady nebo snížení úzkosti. Zvyšuje také pocit bezpečí a posílení.
  • Delfínoterapie – využívá se u dětí trpících autismem, Downovým syndromem nebo mozkovou obrnou. Jedná se o zooterapeutickou metodu, ale obsahuje také důležité prvky akvaterapie (aktivity v bazénu). Považuje se za kontroverzní metodu, a to nejen kvůli obavám o dobré životní podmínky zvířat, ale také kvůli výsledkům aktivit, které ne všichni uznávají.
  • Caviaterapie – terapie s přátelskými morčaty se doporučuje zejména lidem trpícím depresemi. Povaha tohoto zvířete má velmi pozitivní vliv na náladu člověka.

Jak terapie ovlivňuje emoční zdraví?

Kontakt se zvířetem a komunikace s ním přispívá k uvolňování endorfinů – hormonů štěstí, které zmírňují bolest a zlepšují náladu. Což vede ke snížení stresu a pocitu osamělosti.

Jak terapie ovlivňuje fyzické zdraví?

Pravidelné aktivity se zvířaty při terapii stimulují nervový a endokrinní systém. Interakce se zvířaty vede ke snížení hladiny stresových hormonů, sérového kortizolu a adrenalinu, což má přímý vliv na zdraví pacientů.

Fakta o zooterapii

  • Přítomnost psů snižuje nepříjemné pocity pacientů podstupujících zubní zákroky.
  • Terapie domácími mazlíčky může snížit příznaky deprese a úzkosti, ale někdy je k pozorování účinků zapotřebí delší doba expozice. Zooterapie je dlouhodobější ve srovnání s účinky tradiční (nezvířecí) terapie.
  • Kontakt se zvířaty snižuje pocity osamělosti a podporuje zlepšení nálady.
  • Péče o zvířata napomáhá při sebeuplatnění ve výkonu. To pravděpodobně souvisí s převzetím pečovatelské role lidmi, kteří běžně zažívají péči od jiných lidí.
  • Zooterapie může zvýšit empatii a snížit agresivitu.
  • Někteří lidé se sebevražednými sklony prohlásili, že by kvůli svým zvířatům sebevraždu nespáchali.
  • Bylo zjištěné, že lidé, kteří měli menší vztah ke zvířatům, častěji navštěvovali lékaře a užívali více léků. Vědci spekulují, že pozorované účinky kontaktu se zvířaty na fyzické zdraví mohou být nepřímé a zahrnují snížení stresu. Někteří vědci uvádějí, že pozorované účinky těchto interakcí jsou z velké části způsobené uvolňováním oxytocinu.

Zdroje: čpzp, meyra, redakce, zooart, stowarzyszenieanimo

Oblíbené